رشته آمار | بررسی صفر تا صد

رشته آمار
مسیر مطالعه

تا به حال شده از خودتان بپرسید چطور پیش‌بینی می‌کنند تیم محبوبتان در جام جهانی چه رتبه‌ای کسب می‌کند؟ یا اینکه چه تعداد از دانش‌آموزان سال آینده در کنکور قبول می‌شوند؟ راز کشف این حقایق جالب و کاربردی در دنیای شگفت‌انگیز آمار نهفته است. اما رشته آمار چیست؟

آمار، علمی جذاب و کارآمد است که به شما قدرت رمزگشایی از اطلاعات و پیش‌بینی آینده را می‌دهد. با ورود به رشته آمار، گویی کلید ورود به دنیایی از رازها و شگفتی‌ها را به دست می‌آورید. در این مسیر، یاد می‌گیرید چگونه داده‌ها را جمع‌آوری، سازماندهی و تحلیل کنید، از الگوهای پنهان در آن‌ها سر در بیاورید و با استفاده از ابزارهای قدرتمند آماری، به سوالات مختلف و چالش‌های واقعی پاسخ دهید.

اگر به دنبال چالش هستید، از حل معما لذت می‌برید و به‌دنبال مهارتی هستید که در هر زمینه‌ای کاربرد داشته باشد، آمار دروازه ورود به دنیایی پرماجرا و پرفایده برای شما خواهد بود.

آماده‌اید با دنیای اعداد و ارقام، رازگشایی اطلاعات و پیش‌بینی آینده همسفر شوید؟

معرفی رشته آمار + معایب و مزایا

علم آمار در ساده‌ترین تعریف، پیش‌گویی بر پایه اعداد و ارقام است. کارشناسان آمار، با تحلیل مجموعه‌ داده‌های عددی و با استفاده از مدل‌های ریاضی و نظریه احتمال، می‌توانند رفتار آینده یک پدیده یا فرایند را پیش‌بینی کنند. گویی با جادوی آمار، می‌توان از گذشته به آینده سفر کرد!

اما این تمام ماجرا نیست. آمار فراتر از پیش‌گویی صرف، ابزاری قدرتمند برای استدلال منطقی و تصمیم‌گیری آگاهانه است. با کمک آمار می‌توان از جزئیات به کل رسید، اطلاعات خام را به دانش کاربردی تبدیل کرد و احتمال وقوع رویدادها را تخمین زد. اما به یاد داشته باشید یکی از معایب بزرگ تحصیل در رشته آمار، عدم پتانسیل کافی بازار کار برای جذب این رشته است. اگرچه رشته آمار در جهان یکی از رشته‌های بسیار مهم و پرطرفدار است ولی هنوز به این درجه اهمیت در ایران دست نیافته است.

همانطور که می‌دانید، آمار یکی از رشته‌های ریاضی و فیزیک است. طبیعتا اگر شما درحال تحصیل در این رشته هستید، برای انتخاب درست رشته دانشگاهی بهتر است با همه رشته‌های ریاضی و فیزیک آشنا شوید. به همین دلیل ما در مطلبی با عنوان رشته های ریاضی فیزیک، همه اطلاعاتی که لازم دارید را در اختیارتان گذاشته‌ایم. قبل از انتخاب رشته از خواندن این مطلب غافل نشوید.

وظایف یک کارشناس آمار

تصور کنید که در یک سازمان بزرگ کار می‌کنید. انبوهی از اطلاعات مربوط به کارکنان، حقوق، مزایا، عملکرد و … در قالب عدد و رقم در بایگانی‌ها انباشته شده است. حالا چطور می‌توان از این گنجینه اطلاعاتی برای تصمیم‌گیری بهتر، افزایش کارایی و بهبود وضعیت سازمان استفاده کرد؟ اشتباه نکنید ما در مورد رشته حسابداری صحبت نمی‌کنیم. شاید آمار و حسابداری شبیه به هم باشند ولی باهم تفاوت‌های زیادی دارند. اگر می‌خواهید در مورد رشته حسابداری هم مانند آمار بدانید تا بتوانید تفاوت این دو را بهتر تشخیص دهید مقاله رشته حسابداری را از دست ندهید.

اما برگردیم به کار خودمان! در اینجا است که جادوی آمار آشکار می‌شود. کارشناس آمار، حکم جادوگری را دارد که با جمع‌آوری و سازماندهی این اطلاعات پراکنده، آن‌ها را در قالب بانک‌های اطلاعاتی منظم و قابل دسترس درمی‌آورد. ازجمله وظایف کارشناس آمار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جمع‌آوری، سازماندهی و نگهداری اطلاعات پرسنلی
 • تهیه گزارش‌های تحلیلی
 • طراحی فرم‌ها و دستورالعمل‌های آماری
 • نظارت بر سیستم‌های آمار و اطلاعات
 • به‌روزرسانی بانک‌های اطلاعاتی و ارائه گزارش‌ها
 • بررسی صحت و اعتبار آمارها
 • تعریف معیارها و شاخص‌های آماری
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها
 • تهیه پیش‌نویس مکاتبات

چه درس هایی از دوره دبیرستان در رشته آمار کاربردی تر هستند؟

ازجمله دروسی که یادگیری آن‌ها در دوره دبیرستان به تحصیل در رشته آمار کمک زیادی می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ریاضیات
 • حسابان
 • ریاضیات گسسته
 • آمار و احتمال

البته وقتی صحبت از یادگیری می‌شود آنچه باید بدانید این است که یکی از فاکتورهای مهم یادگیری، انتخاب منبع و برنامه‌ریزی مناسب است. برای برنامه‌ریزی مناسب هم شما باید هم از بودجه‌بندی کنکور مطلع باشید و هم ضریب هر درس را بدانید. کمی سخت شد؟ مگران نباشید؛ مشاوران نوتروفیل کنار شما هستند. حتی اگر دانش‌آموز پشت کنکوری رشته ریاضی فیزیک هستید و می‌خواهید در یک دانشگاه خوب در رشته‌ای که دلتان می‌خواهد قبول شوید صفحه مشاوره کنکور ریاضی به شما کمک خواهد کرد.

اما فرض کنیم شما مطلب مشاوره کنکور را خوانده‌اید، رشته آمار را انتخاب کرده‌اید و در دانشگاه موردعلاقه‌تان قبول شده‌اید! حالا در دانشگاه باید بدانید آنچه می‌آموزید، دنیایی کاملاً متفاوت و عمیق‌تر از مباحث در دوران دبیرستان است. به‌طور مثال در دانشگاه، رگرسیون که در دبیرستان به‌طور گذرا به آن اشاره می‌شد، در دو درس مجزا به‌طور کامل و عمیق مورد بحث قرار می‌گیرد. این عمق و وسعت در تمامی مباحث تخصصی آمار نمود پیدا می‌کند.

اما تمرکز اصلی در دروس تخصصی، بر تقویت توانایی‌های ریاضی و محاسباتی شما است. مفاهیم ریاضی که در دروس ریاضی ۱ و ۲ دبیرستان فرا گرفته‌اید، در اینجا نقش کلیدی ایفا می‌کنند. در واقع، تسلط بر مباحث ریاضی و محاسباتی، کلید گشایش قفل‌های پیچیده دنیای آمار تخصصی است. شما یاد می‌گیرید که چگونه قضایا و فرمول‌ها را اثبات کنید و از چه روش‌هایی برای رسیدن به این هدف استفاده کنید.

دروس رشته آمار در دوره کارشناسی

دروس رشته آمار در دوره کارشناسی را می‌توان شامل دروس پایه، تخصصی و دروس مشترک دانست که مهم‌ترین آن‌ها را از مجموع 140 واحد درسی در جدول زیر می‌توانید ببینید.

نوع دروسجزئیات
مهم‌ترین دروس پایهریاضی عمومی 1ریاضی عمومی 2ریاضی عمومی 3معادلات دیفرانسیلمبانی کامپیوترروش تحقیق
مهم‌ترین دروس تخصصیاحتمال و کاربردها (احتمال 1 و  فرایندهای تصادفی)آمار ریاضیروش‌های آمارینمونه‌گیریناپارامتریفنون رشته شامل رگرسیون، طرح آزمایش‌ها و سری‌های زمانی
دروس مشترکمبانی احتمالمبانی علوم ریاضیآنالیز ریاضیآنالیز عددیجبر خطی

بازار کار رشته ی آمار + آینده شغلی

تصور کنید که با اعداد و ارقام سروکار دارید و می‌توانید از دل آنها، رازهای موفقیت را بیرون بکشید. این دنیای شگفت‌انگیز، دنیای فارغ‌التحصیلان آمار است.

جادوگران اعداد در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، دانش آمار را به نسل‌های آینده می‌آموزند. در مراکز تحقیقاتی و دولتی، معماهای پیچیده را با قدرت آمار حل می‌کنند. به‌عنوان مشاوران آماری، چراغ راهنمای تصمیم‌گیری‌های درست در شرکت‌ها و سازمان‌ها هستند.

اما قدرت جادوگران آمار به اینجا ختم نمی‌شود. آن‌ها در کنار متخصصان دیگر، نرم‌افزارهای کاربردی طراحی می‌کنند، کیفیت محصولات را در صنایع مختلف تحت کنترل در می‌آورند، با طراحی آزمایش‌های دقیق، مسیر پیشرفت را هموار می‌کنند و با تحلیل تجارت، سودآوری شرکت‌ها را افزایش می‌دهند.

علاوه‌بر‌این، در سازمان‌های دولتی، نقشی کلیدی در سرشماری نفوس، برنامه‌ریزی‌های کشاورزی، حفاظت از محیط زیست و … ایفا می‌کنند. اما دنیای امروز، دنیای هوش مصنوعی و کار با داده است. هوش مصنوعی که به‌عنوان مهم‌ترین زمینه کاری و پژوهشی شناخته می‌شود، بدون داده و تحلیل آن معنا ندارد و در قلب این تحلیل، علم آمار نهفته است.

به همین دلیل است که امروزه متخصصان داده، تقاضای زیادی در بازار کار دارند و بسیاری از این متخصصان، فارغ‌التحصیلان رشته آمار هستند. این تقاضای بالا، بازار کار رشته آمار را به‌طور چشمگیری وسیع‌تر کرده است. به‌طوری که فارغ‌التحصیلان این رشته، اگر مهارت‌های لازم را کسب کنند، به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شده و نقشی کلیدی در دنیای هوش مصنوعی و داده ایفا کنند.

درآمد رشته کارشناس آمار

درآمد فارغ التحصیلان رشته آمار در ایران، به‌طور دقیق مشخص نیست. اما می‌توان گفت که عوامل متعددی بر میزان حقوق آن‌ها تاثیرگذار است، از جمله:

 • سطح تحصیلات
 • مهارت‌ها
 • زمینه کاری
 • محل کار

با وجود اینکه اطلاعات دقیقی در مورد حقوق فارغ التحصیلان این رشته در ایران در دسترس نیست، اما شواهد نشان می‌دهد که درآمد آن‌ها در مقایسه با سایر رشته‌ها، قابل قبول است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید، درآمد فارغ التحصیلان این رشته در کشورهای خارجی به‌طور قابل توجهی از ایران بیشتر است. به‌طور متوسط، حقوق سالانه یک کارشناس آمار در کشورهای توسعه یافته، بیش از 100 هزار دلار تخمین زده می‌شود.

شرایط ادامه تحصیل فارغ التحصیلان رشته کارشناسی آمار + گرایش های کارشناسی ارشد

گرایش های رشته آمار در مقطع کارشناسی ارشد از این قرار است:

 • آمار ریاضی
 • بیم‌سنجی
 • آمار اجتماعی و اقتصادی
 • آمار رسمی

مقطع دکتری این رشته نیز دارای دو گرایش آمار و بیم‌سنجی است.

رشته آمار برای مهاجرت مناسب است؟

رشته آمار، علی‌رغم بی‌مهری‌هایی که در داخل به آن شده، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رشته‌های علوم پایه در جهان، دریچه‌ای به سوی دنیایی از فرصت‌های بی‌نظیر برای ادامه تحصیل و اشتغال در برترین دانشگاه‌ها و شرکت‌های جهان را به روی شما می‌گشاید.

کشورهای پیشرفته‌ای مانند آمریکا، کانادا و استرالیا، همواره مقصد محبوب دانشجویان مشتاق این رشته بوده‌اند. اما اروپا نیز با دانشگاه‌های معتبر و امکانات پیشرفته، محیطی ایده‌آل برای ادامه تحصیل در رشته آمار فراهم کرده است. سوئیس، آلمان و اتریش از جمله کشورهای اروپایی هستند که دانشجویان آمار از سراسر جهان را جذب می‌کنند. علاوه‌براین، کشورهایی مانند هند و مالزی نیز در این زمینه فعال هستند و می‌توانند مقصدی مناسب برای ادامه تحصیل باشند.

رشته آمار مناسب چه کسانی است؟

علاقه به اعداد و ارقام، روحیه‌ی پژوهشی و ذهنی خلاق، کلیدهای اصلی ورود به دنیای شگفت‌انگیز آمار هستند. اما این‌ها به تنهایی کافی نیستند. برای فتح قله‌های موفقیت در این رشته، به مهارت‌هایی نیاز دارید که شما را از سایرین متمایز می‌کنند:

 • پشتکار و صبر
 • تسلط بر ریاضی
 • مهارت‌های کامپیوتری
 • خلاقیت

شاید تصور کنید که دانش‌آموزان رشته ریاضی و فیزیک، بیشترین تمایل را به این رشته دارند. اما برخلاف انتظار، آمار در انتهای لیست انتخاب رشته بسیاری از دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

لیست دانشگاه های ارائه دهنده رشته آمار

دانشگاه‌های زیادی در مقاطع مختلف و همچنین به شکل‌های مختلف روزانه و شبانه رشته آمار را ارائه می‌دهند. برخی از مشهورترین دانشگاه‌های ارائه‌دهنده این رشته شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه الزهرا
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه فردوسی
 • دانشگاه علامه طباطبایی
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه باهنر

می‌دانیم که احتمالا تعداد زیادی از شما هدف خود را روی قبولی در همین دانشگاه‌ها گذاشته‌اید اما چقدر از قبولی خود مطمئن هستید؟ می‌خواهید بدانید باید طبق همین روال برنامه‌ریزی جلو بروید یا لازم است تلاش بیشتری کنید؟ شاید هم می‌خواهید بدانید شانس قبولی‌تان در کدام دانشگاه و رشته بیشتر است؟ با کلیک روی تخمین رتبه می‌توانید با حدس خوبی رتبه خود را باتوجه به شرایط بسنجید و در برنامه‌ریزی‌های خود تغییرات لازم را اعمال کنید.

جادوگران اعداد در دنیای شغلی؛ همه‌چیز در مورد رشته آمار

دنیای اعداد و ارقام، دنیای سرشار از رمز و راز است. رشته آمار، راه‌گشای این دنیای شگفت‌انگیز و دروازه‌ای به سوی فرصت‌های بی‌نظیر در زمینه‌های مختلف است. فارغ‌التحصیلان آمار، جادوگران اعداد در دنیای شغلی هستند. آن‌ها با قدرت تحلیل و تسلط بر علم آمار، در هر زمینه‌ای می‌توانند نقشی کلیدی ایفا کنند و گامی بلند در مسیر موفقیت بردارند. پس اگر به دنبال چالشی جذاب، دنیایی پرماجرا و آینده‌ای روشن هستید، آمار دروازه‌ی ورود به دنیایی نو و هیجان‌انگیز برای شما خواهد بود.

اگر ابهام یا سوالی در مورد این رشته جذاب دارید، حتما آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

رشته آمار چه کاربردی دارد؟

رشته آمار در زمینه‌های مختلفی از جمله اقتصاد، علوم اجتماعی، پزشکی، مهندسی، علوم کامپیوتر و … کاربرد دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند با جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل داده‌ها، به حل مسائل پیچیده و ارائه راه‌حل‌های مناسب کمک کنند.

بازار کار برای فارغ‌التحصیلان آمار چطور است؟

بازار کار برای فارغ‌التحصیلان آمار خوب است. تقاضا برای متخصصان آمار در حال افزایش است و این رشته یکی از پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی در بسیاری از کشورها است.

چه مهارت‌هایی برای موفقیت در رشته آمار لازم است؟

برای موفقیت در رشته آمار، به مهارت‌های ریاضی قوی، تسلط بر نرم‌افزارهای آماری، تفکر انتقادی، مهارت‌های حل مسئله و توانایی برقراری ارتباط نیاز دارید.

تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم محتوای نوتروفیل از چند مشاور با تجربه و با ذوق تشکیل شده، که علاوه بر مشاوره دادن به نوشتن نیز علاقه دارند. تیم محتوای نوتروفیل با ترکیب این دو عامل سعی میکند همیشه مقالات به روز و تخصصی کنکور رو برای شما منتشر کند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها