معرفی رشته کاردرمانی از دروس کارشناسی تا بازار کار

رشته کاردرمانی
مسیر مطالعه

اگر در مقابل مشکلات، صبور هستید و توانایی آن را دارید که برای حل یک مشکل چندین بار و باحوصله تلاش کنید؛ رشته کاردرمانی برای شما مناسب است. یک کاردرمانگر باید بتواند در سه سطح بهداشت، درمان و کنترل بیماری به بیمار کمک کند.

کاردرمانی یکی از 6 گروه رشته توان‌بخشی است که تا مقطع دکترا امکان ادامه تحصیل داشته و به فردی دلسوز، با انگیزه و توانایی جسمی و روحی بالایی نیاز دارد تا روند درمان بیمار به‌مرورزمان و با صبر طی شود.

پس اگر فرد دلسوزی هستید که با انگیزه و انرژی بالای خود می‌تواند روند درمان بیمار را طی کند و در این راه همه پتانسیل جسمی و روحی خود را به کار گیرد، به رشته کاردرمانی به‌عنوان یکی از گزینه‌های انتخاب رشته فکر کنید. در ادامه این مقاله از نوتروفیل همراه ما باشید تا درباره اینکه دقیقا کاردرمانی چیست حرف بزنیم.

رشته کاردرمانی چیست؟

رشته کاردرمانی که به آن ارگوتراپی نیز گفته می‌شود، یکی از شاخه‌های علوم توان‌بخشی است که در گروه رشته‌های تجربی قرار دارد. این رشته به بازیابی و تقویت توانایی‌های جسمی، ذهنی و روانی افرادی که به دلیل عوامل ژنتیکی، غیرژنتیکی یا محیطی مانند جنگ، حوادث طبیعی یا تصادفات دچار اختلالاتی شده‌اند، کمک می‌کند.

کاردرمانگران باید بتوانند با استفاده از دانش در زمینه‌های فیزیولوژی، روان‌شناسی و آناتومی، به بررسی و درمان این اختلالات بپردازند. فارغ‌التحصیلان این رشته با ارزیابی وضعیت بیماران و طراحی برنامه‌های درمانی مناسب، به افراد کمک می‌کنند تا به حداکثر استقلال در انجام فعالیت‌های روزمره و بهبود کیفیت زندگی خود برسند.

وظایف کاردرمانگر چیست؟

کاردرمانگران وظایف متنوعی دارند که هدف اصلی آن‌ها کمک به بیماران برای بازیابی یا توسعه مهارت‌های لازم برای زندگی روزمره و استقلال بیشتر است. این وظایف را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. درمان اختلالات جسمانی و روانی: به بیماران کمک می‌کنند تا از طریق فعالیت‌های معنادار، مهارت‌های لازم برای بهبود عملکرد جسمانی و روانی خود را بازیابی کنند یا توسعه دهند.
 2. تهیه برنامه جامع درمانی: برنامه‌های درمانی مناسبی را برای هر بیمار طراحی می‌کنند که شامل اهداف و تمرینات خاصی است.
 3. آموزش حرکات گوناگون به بیماران: کاردرمانگران تمریناتی را برای بهبود مهارت‌های حرکتی و عملکردی بیماران ارائه می‌دهند.
 4. بررسی محیط منزل و کار بیمار: آن‌ها محیط زندگی و کار بیماران را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که این محیط‌ها با نیازهای بیماران هماهنگ هستند.
 5. ارزیابی پیشرفت بیماران در طول درمان: کاردرمانگران پیشرفت بیماران در طول دوره درمان را زیر نظر دارند تا مطمئن شوند که برنامه‌های درمانی مؤثر هستند.
 6. آموزش خانواده و همکاران بیمار: به خانواده‌ها و مراقبان بیماران آموزش می‌دهند تا بتوانند به طور مؤثر با بیماران ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها مراقبت کنند.
 7. آموزش استفاده از وسایل کمکی: به بیماران ناتوان جسمی آموزش می‌دهند که چگونه از وسایل کمکی مانند عصا، ویلچر و دیگر تجهیزات توان‌بخشی استفاده کنند.

وظایفی که به آن اشاره کردیم باعث می‌شود کاردرمانگران نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی بیماران پیدا کنند که این پدیده به‌مرورزمان باعث ایجاد ارتباطات عاطفی و احساسی می‌شود. به همین دلیل در معرفی رشته کاردرمانی باید به این نکته هم اشاره کنیم که داشتن توان روانی و کنترل احساس جزو واجبات فارغ‌التحصیلان این رشته است. در مقاله رشته روانشناسی نیز اشاره کردیم که چنین ویژگی جزو واجبات یک روان‌شناس و مشاور است.

دروس کارشناسی رشته کاردرمانی چیست؟

رشته‌های توان‌بخشی که در ایران تا مقطع دکترا دانشجو می‌پذیرند جزو رشته‌های پر رقابت محسوب نمی‌شوند، اما قبول شدن در این رشته به رتبه نسبتا خوبی نیاز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و سوالاتی که در ذهنتان دارید بهتر است به یک فرد با تجربه مثل مشاور کنکور مراجعه کنید. در صفحه مشاور کنکور تجربی می‌توانید برخی از مشاوران رتبه برتری نوتروفیل را ببینید که بهترین گزینه برای راهنمایی شما هستند.

کارشناسی رشته کاردرمانی طی 4 سال و پاس کردن 128 واحد به پایان می‌رسد که این 128 واحد شامل دروس زیر است:

 • 20 واحد دروس عمومی
 • 56 واحد دروس تخصصی
 • 28 واحد دروس پایه
 • 24 واحد دروس کارآموزی
لیست دروس دوره کارشناسی رشته کاردرمانی
دروس عمومیمبانی نظری اسلامانقلاب اسلامیاخلاق اسلامی
تاریخ و تمدن اسلامیادبیات فارسیآشنایی با منابع اسلامی
زبان عمومیتربیت بدنی 1 و 2————————-
دروس پایه آناتومی سیستم اعصاب آناتومی اندامهافیزیولوژی عمومی
روان‌شناسی رشدروان‌شناسی مرضی نورولوژی
مقدمه ای بر روانپزشکی آمارمقدمه‌ای بر ارتوپدی
فیزیولوژی اعصاب کمکهای اولیه آناتومی سطحی
آشنایی با مبانی آزمایشات پاراکلنیکمقدمه‌ای بر روانپزشکی کودکآناتومی سر و گردن و تنه
بیماری‌های داخلی ————————-————————-
دروس تخصصی مبانی کاردرمانی و توان‌بخشیکینزیولوژی و بیومکانیک 1 و 2 و 3مقدمه ای بر روش تحقیق بر کاردرمانی
زبان تخصصیتئوری فعالیتارزشیابی عضلانی و اندازه گیری دامنه حرکتی مفاصل 
کاردرمانی در اختلالات روانی اجتماعی 1 و 2کاردرمانی در بیماری های کودکان کاردرمانی در عقب ماندگی ذهنی
مشاوره در کاردرمانی ساخت انواع اسپلینتمدیریت کاردرمانی 
عقب ماندگی ذهنیفعالیت‌های روزمره زندگی رشد کودک
فعالیت‌های هدفمند در تجزیه و تحلیل آنها 1 و 2 و 3 و 4بازی و تفریح در کاردرمانی وسایل کمکی و اعضای مصنوعی در کاردرمانی 
تکنیک‌های حرکت درمانیجامعه شناسی در کاردرمانی گروه و روابط بین فردی
سمینار————————-————————-
کارآموزی کارآموزی در عرصه روان 1 و 2کارآموزی در عرصه مشاوره بالینی و روانیکارآموزی در عرصه مشاوره بالینی جسمانی 
کارآموزی در عرصه جسمانی 1 و 2 و 2کارآموزی در عرصه مستقل————————-

تفاوت رشته کاردرمانی با فیزیولوژی

بعد از نگاهی به جدول بالا به‌راحتی می‌توان متوجه شد که اغلب درس‌های این رشته به آناتومی بدن و واحدهای عملی اختصاص دارد که مشابه رشته فیزیولوژی است که در مقاله دیگری به آن پرداختیم. در واقع بر اساس نظرات دانشجویان رشته کاردرمانی و فیزیولوژی این دو رشته تا حد زیادی یکی هستند. اما رشته فیزیولوژی کمی تخصصی‌تر بوده و فقط با درمان جسم بیمار سروکار دارد. درحالی‌که در رشته کاردرمانی شما مجبورید با بیماران اوتیسمی، دارای اختلال‌های ذهنی و روانی، کم‌توان ذهنی و سالمندانی که حواس‌پرتی دارند در ارتباط باشید.

ادامه تحصیل در رشته کاردرمانی رشته کاردرمانی برای مهاجرت

برای ورود به مقطع کارشناسی‌ارشد، داوطلبان باید در آزمون کارشناسی‌ارشد وزارت بهداشت شرکت کنند که توسط سازمان سنجش پزشکی هر ساله برگزار می‌شود. دوره تحصیلی کارشناسی‌ارشد کاردرمانی معمولاً به مدت 2 سال است.
رشته کاردرمانی در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد گرایش خاصی ندارد و شامل همان کاردرمانی عمومی می‌شود. فارغ‌التحصیلانی که دوست دارند بعد از کارشناسی نیز ادامه تحصیل دهند می‌توانند در یکی از رشته‌های کاردرمانی جسمی و کاردرمانی روانی تخصص پیدا کنند. رشته‌های زیر نیز بعضی از شاخه‌هایی است که در کارشناسی‌ارشد کاردرمانی می‌بینید:

 • رشته‌های آمار زیستی
 • مدیریت توان‌بخشی
 • مدیریت خدمات بهداشت درمانی
 • نانوتکنولوژی پزشکی
 • فناوری اطلاعات و سلامت
 • علوم تشریح
 • آموزش پزشکی
 • اپیدمیولوژی
 • تاریخ علوم پزشکی و انفورماتیک پزشکی تحصیل

در مقطع دکترا نیز فارغ‌التحصیلان کارشناسی‌ارشد کاردرمانی می‌توانند در رشته‌های مختلفی به تحصیل ادامه دهند:

 • سالمندشناسی
 • علوم اعصاب
 • مهندسی پزشکی
 • مشاوره توان‌بخشی
 • فیزیولوژی ورزشی
 • انفورماتیک پزشکی و سلامت در بلایا
 • فوریت‌ها

بازار کار رشته کاردرمانی + درآمد

با توجه به اینکه رشته کاردرمانی نیاز به توانایی‌های خاصی دارد، متقاضیان کمی در طی سال‌های اخیر در آن تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل شده‌اند. یا حداقل می‌توان گفت تعداد متقاضیان با ظرفیتی که برای این رشته در نظر گرفته شده برابری می‌کند. به همین دلیل بازار کار رشته کاردرمانی هنوز اشباع نشده است.

به‌علاوه که جمعیت میان‌سال و سالمند کشور به طرز چشمگیری در حال افزایش است و این افراد نیازمند مراقبت‌های فیزیکی و روانی خاصی هستند. به همین دلیل می‌توان به آینده شغلی و درآمد رشته کاردرمانی امیدوار بود. از جمله فرصت اشتغال‌هایی که برای کاردرمانی وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلینیک‌ها و بیمارستان‌های توان‌بخشی
 • فعالیت در سازمان بهزیستی و هلال احمر
 • کار به‌عنوان کاردرمانگر یا ناظر بر کار دستیاران کاردرمانی
 • فعالیت در مراکز نگهداری عقب‌مانده‌های ذهنی
 • کار در سرای سالمندان
 • تدریس در مدارس کودکان استثنایی
 • کار در مراکز تحقیقاتی و مؤسسات پژوهشی
 • فعالیت در مراکز آموزش حرفه‌ای معلولین

اگر تا اینجای مقاله حس کردید این رشته مناسب شماست کافیست تا از طریق پنل تخمین رتبه با معدل نوتروفیل، تراز آزمون‌های آزمایشی و معدل خود را وارد کنید تا بفهمید احتمال قبولی شما در این رشته چقدر است.

رشته کاردرمانی برای مهاجرت

دانشگاه‌های بزرگی در سراسر دنیا مشغول آموزش و تربیت کاردرمانگران هستند تا پاسخگوی نیاز قشر معلول و سالمند جامعه باشند. از همین رو هر ساله در کشورهای پیشرفته فرصت خوبی برای مهاجران فراهم می‌شود تا در این رشته مشغول به کار شوند و ادامه تحصیل دهند. دانشگاه‌های زیر را می‌توان به‌عنوان بهترین دانشگاه‌های مطرح جهان در رشته کاردرمانی معرفی کرد:

 • دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
 • دانشگاه ایلینوی – شیکاگو
 • دانشگاه پیتسبورگ
 • دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس
 • دانشگاه توماس جفرسون
 • دانشگاه ایالتی کلرادو
 • دانشگاه کلمبیا
 • دانشگاه نیویورک

در کل می‌توان گفت رشته‌های مربوط به علوم‌تجربی گزینه‌های خوبی برای مهاجرت هستند و در بسیاری از کشورها امکان تحصیل و کار برای آنان فراهم است. با مطالعه مقاله رشته ‌های دانشگاهی تجربی می‌توانید لیست کاملی از این رشته‌ها را ببینید.

بهترین انتخاب رشته را از نوتروفیل بخواهید

بر کسی پوشیده نیست که انتخاب رشته تا چه حد می‌تواند روی آینده شما تاثیر بگذارد و نتیجه همه زحمات دوران کنکور را به ثمر برساند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم بدون کمک یک مشاور کاربلد انتخاب رشته نکنید.
در این مقاله گفتیم که رشته کاردرمانی چیست، امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا را بررسی کردیم و نشان دادیم که به علت رشد قشر سالمند آینده خوبی برای رشته کاردرمانی وجود دارد.

پس اگر تمایل دارید در این رشته ادامه تحصیل دهید، همین حالا با تیم نوتروفیل تماس بگیرید تا با یک برنامه‌ریزی شخصی‌سازی‌شده مسیر شما را برای قبولی در این رشته هموار کند. مشاور در زمان انتخاب رشته نیز با بررسی تمام احتمالات قبولیتان سعی می‌کند بهترین گزینه را به شما پیشنهاد دهد.

سوالات متداول

از چه مقطعی می‌توان در رشته کاردرمانی وارد بازار کار شد؟

این رشته که در کارشناسی پیوسته دانشجو می‌پذیرد، حتی برای فارغ‌التحصیلان این مقطع نیز بازار کار خوبی دارد.

کدام دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترای رشته کاردرمانی پذیرش دارند؟

تقریبا همه دانشگاه‌هایی که در مقطع کارشناسی کاردرمانی پذیرش دارند، مقطع ارشد و دکترا را نیز پوشش می‌دهند.

آیا درآمد رشته کاردرمانی ارزش آن را دارد که در دانشگاه‌های شهریه پرداز ادامه تحصیل دهیم؟

خوشبختانه درآمد قابل‌قبولی برای این رشته وجود دارد. اما اینکه بخواهید قبل از ورود به بازار کار در چنین دانشگاه‌هایی درس بخوانید به شرایط مالی شما بستگی دارد.

تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم محتوای نوتروفیل از چند مشاور با تجربه و با ذوق تشکیل شده، که علاوه بر مشاوره دادن به نوشتن نیز علاقه دارند. تیم محتوای نوتروفیل با ترکیب این دو عامل سعی میکند همیشه مقالات به روز و تخصصی کنکور رو برای شما منتشر کند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها