بررسی صفر تا صد رشته بیولوژی

بررسی صفر تا صد رشته بیولوژی
مسیر مطالعه

در تعریف رشته بیولوژی، باید اینطور گفت که رشته زیست شناسی، مربوط به شناخت تمامی موجودات زنده اعم از انسان‌ها، گیاهان و جانوران است. علاوه بر این، به عنوان پاسخ به سوال رشته بیولوژی چیست، باید بگوییم که زیست شناسان علاوه بر شناخت موجودات زنده شامل میکروارگانیسم‌‌ها، گیاهان، جانوران و انسان، به مطالعه تاثیر این موجودات بر روی زندگی یکدیگر و البته انسان‌ها نیز می‎پردازد.
همچنین شایان توجه است که رشته زیست شناسی از جمله قدیمی‌ترین رشته‎‌‎های بشری بوده و تا به امروز به صورت موثری به بهتر شدن زندگی انسان‎ها کمک کرده است.

معرفی رشته بیولوژی

زیست شناسان در طول تاریخ بشریت تلاش کردند تا با مطالعه بیولوژی، بدن انسان، عملکرد اندام‌های مختلف، مطالعه تمامی موجودات زنده بپردازند. در حقیقت، زیست شناسان تلاش می‎کنند تا با بررسی چگونگی تأثیر موجودات زنده و بیماری‌ها بر روی بدن انسان‌ها و در نهایت راه‌های کنترل مؤثر بیماری‌ها به بهبود و توسعه زندگی افراد کمک کنند.
لازم به ذکر است که مطالعه زیست شناسی پایه و اساس نه تنها تمام موجودات زنده بلکه خصوصیات زندگی موجودات بر روی کره زمین است. گذشته از این، یک زیست شناس تلاش می‌کند ‌تا با ایجاد راه حل‌هایی برای تمامی موجودات زنده، راه را برای بهبود کیفیت زندگی هموارتر کنند.

وظایف یک کارشناس رشته بیولوژی

اگر شما نیز مشتاق هستید تا بدانید که یک کارشناس رشته بیولوژی چه وظایفی بر عهده دارد، بهتر است به موارد بیان شده در زیر توجه داشته باشید.

 1. کارشناس رشته زیست شناسی وظیفه مطالعه موجودات زنده اعم از گیاهان و جانوران، ارتباط آن‌ها با یکدیگر، ارتباط آن‎ها با محیط زندگی خود و تاثیری که بر سلامت و زندگی انسان‌ها دارد را بر عهده دارد.
 2. انجام پژوهش‌های تحقیقاتی و توسعه راه‌ حل‌های جدید برای بهبود محیط زیست طبیعی.
 3. بررسی نمونه‎های مختلف موجودات اعم از گیاهان و جانوران در شرایط آزمایشگاهی.
 4. مطالعه بیماری‌ها و کنترل بیماری در زندگی جانوران و گیاهان.

با توجه به اهمیت رشته تجربی و رقابت نسبتاً سنگینی که در این رشته وجود دارد، کمک گرفتن از یک مشاور حاذق و با تجربه برای دانش‌آموزان بسیار کمک کننده است. اگر شما نیز به عنوان دانش‌آموزان رشته تجربی احتیاج به یک مشاور متخصص و با تجربه در این گروه آزمایشی دارید، می‌توانید به صفحه مشاوره رشته تجربی مراجعه کنید.

چه درس هایی از دوره دبیرستان در رشته بیولوژی کاربردی تر هستند؟

همانطور که می‌توان از نام رشته زیست شناسی دریافت، تسلط بر درس‌های زیست شناسی و شیمی دبیرستان برای موفقیت در رشته بیولوژی بسیار حائز اهمیت است. با این حال زیست شناسی یک رشته مادر به شمار آمده و تسلط نسبی بر مباحث درس‌های ریاضی و فیزیک نیز برای موفقیت در رشته بیولوژی بسیار کمک کننده است.
حتماً شما نیز به عنوان یک داوطلب کنکور می‌دانید که با توجه به تغییرات اعمال شده بر کنکور، اهمیت کسب نمره عالی و کامل در امتحانات نهایی بسیار مهم است. اگر دوست دارید بدانید که با معدل به دست آمده چه رتبه‌ای را می‌توانید به صورت حدودی کسب کنید، بهتر است به پنل تخمین رتبه با معدل مراجعه کنید.

دروس رشته بیولوژی در دوره کارشناسی

دوره تحصیل در رشته بیولوژی در دوره کارشناسی مانند تمام رشته‌های مقطع کارشناسی 4 سال معادل 8 ترم تحصیلی است. دانشجویان رشته زیست شناسی برای فارغ التحصیلی از این رشته باید 141 واحد را با موفقیت پشت سر بگذارند. در ادامه این بخش در دو جدول به ترتیب به معرفی دروس عمومی و اختصاصی دوره کارشناسی رشته زیست شناسی خواهیم پرداخت.

دروس عمومی رشته زیست شناسی
نام درسنام درس
س مبانی نظری اسلامتربیت بدنی 1 و 2
ادبیات فارسیتاریخ و تمدن اسلامی
یک درس از دروس اخلاق اسلامیآشنایی با منابع اسلامی
زبان عمومیتنظیم خانواده
انقلاب اسلامی
دروس اختصاصی رشته زیست شناسی
ریاضی 1 و 2بافت شناسی به همراه آزمایشگاه این درساکولوژی عملی
فیزیک 1 و 2جنین شناسیفیزیولوژی جانوری 1 و 2
شیمی 1 و 2 به همراه آزمایشگاه این درسجانور شناسی 1 و 2 و 3 به همراه آزمایشگاه این درستالوفیت‌ها
شیمی آلی 1 و 2 به همراه آزمایشگاه این درستشریح و مورفولوژی گیاهی 1 و2 به همراه آزمایشگاه این درسزیست شناسی پرتوی
بیوشیمی 1 و 2 به همراه آزمایشگاه این درسریخت زایی و اندام زایی در گیاهانتکامل موجودات زنده
آمار زیستیسیستماتیک گیاهی 1 و 2 به همراه آزمایشگاه این درسمیکروبیولوژی‌ به همراه آزمایشگاه این درس
زیست سلولی و مولکولی به همراه آزمایشگاه این درسفیزیولوژی گیاهی 1 و 2ویروس شناسی
ژنتیک به همراه آزمایشگاه این درسرشد و نمو گیاهیبیوفیزیک
اکولوژی به همراه آزمایشگاه این درس

رشته بیوتکنولوژی یکی از گرایشات اصلی رشته بیولوژی است که در چند سال اخیر علاوه بر دوره کارشناسی ارشد، به عنوان یک رشته مستقل در دوره کارشناسی نیز تدریس شده و دانشجو می‎پذیرند. اگر علاقمند هستید تا در مورد این رشته بیشتر بدانید می‌توانید به صفحه معرفی رشته بیوتکنولوژی مراجعه کنید.

بازار کار رشته بیولوژی و آینده شغلی این رشته

آینده شغلی رشته بیولوژی
آینده شغلی رشته بیولوژی

در این بخش قصد داریم به معرفی بازار کار رشته ی بیولوژی بپردازیم.

 1. مدرس مدارس
 2. مدرس دروس آزمایشگاهی در دانشگاه‌ها
 3. کارشناس آزمایشگاه‎‌های تحقیقاتی
 4. کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی
 5. فعالیت به عنوان پژوهشگر و محقق
 6. فعالیت به عنوان تکنسین آزمایشگاه
 7. کارشناس کیفیت در کارخانه‌های تولید فرآورده‌هایی دارویی، غذایی
 8. کارشناس آزمایشگاه کنترل کیفی کارخانه‎های تولیدات دامی
 9. کارشناس سازمان‌های مرتبط با حفاظت از محیط زیست
 10. تولید کننده محتوای علمی و تخصصی
 11. نماینده علمی در شرکت‌ها و موسسات فروش و توزیع تجهیزات طبی و آزمایشگاه
 12. فعالیت در زمینه تولید محصولات کشاورزی مانند تولید انواع بذرهای تراریخته
 13. کارشناس آزمایشگاه‌ها و مراکز تولید کننده سموم آفت کش و کودها

تحصیل در گروه آزمایشی تجربی رشته‌های بسیار متنوع و البته گسترده‌ای برای تحصیل در دوره کارشناسی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. اگر به عنوان یک داوطلب کنکور تجربی مشتاق هستید تا در مورد رشته‌های دانشگاهی این گروه آزمایشی بیشتر بدانید، به شما توصیه می‌کنیم تا به صفحه رشته های دانشگاهی تجربی سری بزنید.

درآمد رشته بیولوژی

با توجه به گسترده بودن زمینه‌های کاری رشته بیولوژی، اطلاعات دقیق درباره درآمد کارشناسان رشته بیولوژی در حوزه‎های مختلف وجود ندارد. با این حال لازم به ذکر است، اگر کارشناسان بیولوژی در بخش‌های دولتی مشغول به کار شوند، حقوق دریافتی آن‎ها مطابق با قانون مدیریت کشوری بین 7 الی 10 میلیون تومان در شهر تهران خواهد بود. علاوه بر این، هر چه بیولوژیست تجربه، مهارت و تحصیلات بیشتری داشته باشد، قطعاً درآمد بیشتری نیز خواهد داشت.

شرایط ادامه تحصیل فارغ التحصیلان رشته بیولوژی+ گرایش های کارشناسی ارشد

امکان تحصیل در رشته زیست شناسی تا مقطع دکترا در دانشگاه‌های برتر کشور وجود دارد. در ادامه این بخش گرایش‌های مختلف دوره کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی را معرفی خواهیم کرد.

 1. فیزیولوژی گیاهی
 2. سیستماتیک و اکولوژی گیاهی
 3. زیست شناسی تکوینی گیاهی
 4. فیزیولوژی جانوری
 5. بیوسیستماتیک
 6. زیست شناسی سلولی و تکوینی
 7. جانوران دریا
 8. آلودگی دریا
 9. بوم شناسی دریا
 10. گیاهان دریا
 11. زیست فناوری دریا
 12. بیوفیزیک
 13. بیوشیمی
 14. میکروبیولوژی
 15. ژنتیک
 16. علوم سلولی و مولکولی
 17. زیست فناوری (بیوتکنولوژی) میکروبی
 18. زیست فناوری صنعت و محیط زیست

رشته بیولوژی برای مهاجرت مناسب است؟

باید بدانید که رشته بیولوژی و حوزه تحقیقات برای کشورهای اروپایی و آمریکا اهمیت بسیار زیادی دارد. در نتیجه دانشگاه‌های این کشور همواره بودجه زیادی را به رشته‌های علوم پایه مانند زیست شناسی اختصاص می‌دهند. بنابراین وضعیت اشتغال در رشته‌هایی تحقیقات مانند بیولوژی نسبت به کشورمان ایران بسیار بهتر بوده و به همین دلیل تحصیل در رشته بیولوژی مهاجرت با آن بسیار محبوب است. دانشگاه‌های برتر دنیا برای تحصیل در رشته زیست شناسی در خارج از کشور، شامل موارد بیان شده در زیر است.

 1. دانشگاه آتاتورک ترکیه
 2. دانشگاه کمبریج
 3. دانشگاه آکسفورد
 4. امپریال کالج لندن
 5. دانشگاه توکیو
 6. دانشگاه تورنتو، ارائه کننده رشته بیولوژی در کانادا
 7. دانشگاه سنگاپور
 8. دانشگاه یو سی ال

رشته بیولوژی مناسب چه کسانی است؟

توانایی‌های دانشجویان رشته زیست شناسی
توانایی‌های دانشجویان رشته زیست شناسی

در این بخش قصد داریم به معرفی توانایی‌های لازمی که دانشجویان برای موفقیت در رشته زیست شناسی به آن احتیاج دارند، بپردازیم.

 1. افرادی که قصد تحصیل در رشته بیولوژی را دارند، باید قبل از هر چیز، افرادی که رشته بیولوژی را برای تحصیل انتخاب می‎کنند، علاقه زیادی به سرچ و مطالعه بر روی موجودات زنده داشته باشند.
 2. رشته زیست شناسی ماهیت پژوهشی و تحقیقاتی دارد، به همین دلیل، نیازمند داشتن اطلاعات زیادی در زمینه موجودات زنده است. در نتیجه، فردی که قصد تحصیل در رشته زیست شناسی را دارند، باید حافظه قوی و درک بالایی داشته باشد.
 3. دانشجویان رشته بیولوژی باید به جزئیات توجه بسیار ویژه‌ای داشته باشند.
 4. رشته زیست شناسی مستلزم کار در آزمایشگاه است، بنابراین، داشنجویان رشته بیولوژی باید بسیار صبور بوده و دارای پشتکار بسیار زیادی برای انجام پژوهش‌های متعدد باشند. می طلبد.
 5. فردی که قصد موفقیت در این رشته را دارد باید استمرار کافی در به ثمر رساندن نتایج آزمایش‌ها و پژوهش‌ها داشته باشد.
 6. همچنین دانشجوی رشته بیولوژی باید کاملاً به زبان انگلیسی مسلط باشد تا بتواند مطالب و مقالات علمی روز دنیا را مطالعه و دنبال کند.

سال کنکور سالی پر از رقابت، استرس و حتی نگرانی است. کمک گرفتن از یک گروه با تجربه، متخصص، دلسوز و همراه که در این مسیر دانش‌آموزان را همراهی کند، برای داوطلب کنکور بسیار کمک کننده خواهد بود. گروه نوتروفیل در مسیر تحصیل در دوره تحصیلی متوسطه همراه و هم‌مسیر دانش‌آموزان است.

لیست دانشگاه های ارائه دهنده رشته بیولوژی

از برترین دانشگاه‌های داخل کشور که در رشته بیولوژی و در مقطع کارشناسی، دانشجو می‌پذیرند، شامل موارد بیان شده در زیر هستند.

 1. دانشگاه تهران
 2. دانشگاه شهید بهشتی تهران
 3. دانشگاه فردوسی مشهد
 4. دانشگاه الزهرا (س) تهران
 5. دانشگاه خوارزمی
 6. دانشگاه شاهد تهران
 7. دانشگاه مازندران
 8. دانشگاه کاشان
 9. دانشگاه یزد
 10. دانشگاه شیراز
 11. و…

سخن پایانی

ما در این مطلب تلاش کردیم، تا به طور کامل به معرفی رشته بیولوژی و هر آنچه که دانش‌آموزان لازم است در مورد این رشته بدانند، بپردازیم. اگر شما نی زد راین مورد اطلاعات و یا سوالی دارید، لطفاً در قسمت نظرات با ما و مخاطبانمان به اشتراک بگذارید. مشاوران ما در این مسیر شما را همراهی کرده و پاسخگوی سوالات شما هستند.

سوالات متداول

توانمندی‌های لازم برای تحصیل در رشته بیولوژی شامل چه مواردی است؟

دانشجویان رشته بیولوژی برای موفقیت در این رشته باید به مطالعه بر روی موجودات زنده علاقمند بوده، حافظه بالایی داشته باشند، به جزئیات توجه ویژه داشته و در نهایت کنجکاو و خلاق باشد.

گرایش‌های رشته زیست شناسی شامل چه مواردی است؟

از جمله گرایش‌های رشته زیست شناسی در مقطع کارشناسی شامل زیست شناسی عمومی، زیست شناسی جانوری، زیست شناسی گیاهی، زیست دریا و زیست سلولی و مولکولی است.

بازار کار رشته زیست شناسی در ایران به چه صورت است؟

همانطور که پیش از این نیز بیان کردیم، با توجه به رو به رشد بودن این رشته در ایران، موقعیت‌های شغلی متنوعی در دسترس فارغ التحصیلان رشته بیولوژی وجود دارد.

تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم محتوای نوتروفیل از چند مشاور با تجربه و با ذوق تشکیل شده، که علاوه بر مشاوره دادن به نوشتن نیز علاقه دارند. تیم محتوای نوتروفیل با ترکیب این دو عامل سعی میکند همیشه مقالات به روز و تخصصی کنکور رو برای شما منتشر کند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها