تورق سریع چیست؟ | بررسی روش تورق سریع برای تمام رشته‌ها

تورق سریع
مسیر مطالعه

بالاخره بعد از کلی درس خواندن و گذراندن فراز و نشیب‌های بسیار، به آخر مسیر کنکور رسیدیم. این مسیر با تمام امیدواری‌ها، ناامیدی‌ها، شکست و زمین خوردن‌های  بسیار تمام شد و حالا به هفته‌های پایانی کنکور نزدیک می‌شویم. احتمالا در دوران پایانی کنکور، علاوه بر آزمون‌های سه روز یکبار، موضوع تورق سریع را هم زیاد شنیده باشید. تورق سریع یعنی چه؟ الان که هفته‌های آخر کنکور است باید چیکار کنم؟

تورق سریع یعنی ورق زدن سریع منبع مطالعه، که برای مرور و بازیابی مطالب در روزهای پایانی کنکور یا امتحانات استفاده می‌شود. در ادامه سیر تا پیاز این روش سریع مطالعه و جمع بندی کنکور را بررسی خواهیم کرد.

مشاور کنکور های رتبه برتر نوتروفیل آماده خدمت رسانی به شما

روش مطالعه سریع برای کنکور چیست؟

احساس فراموشی در روزهای پایانی، گریبان‌گیر تمامی دانش‌آموزان می‌شود و کاهش اعتماد به نفس و استرس را به همراه می‌آورد. در نتیجه، هفته‌های پایانی کنکور باید به مرور و جمع‌بندی مطالب اختصاص پیدا کند؛ اما خودتان که بهتر می‌دانید چقدر حجم مطالب بالاست و نمی‌توان در یک هفته آنها را مطالعه کرد. پس باید چه کنیم؟!

تکنیک تورق سریع، همان روشی است که با استفاده از آن می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مطالب را مرور و یادآوری کنید. این تکنیک در دو موقعیت کاربرد دارد:

 1. تورق سریع قبل از مطالعه برای شکل گرفتن چکیده مطالب در ذهن
 2. تورق سریع برای مرور و جمع‌بندی قبل از امتحانات یا کنکور

رتبه‌برترها، معمولا در آخر مصاحبه‌هایشان از این تکنیک فوق‌العاده نام می‌برند و روی آن تاکید فراوان دارند. البته تورق سریع، فقط یکی از رازهای رتبه‌برتر شدن است. اگر مایلید راه و روش بیشتری را برای رتبه برتر شدن در روزهای پایانی بدانید فقط کافیست از مشاوره کنکور کمک بگیرید؛ به همین سادگی!

در ادامه همراه باشید تا بررسی صفر تا صدی از این روش جادویی داشته باشیم.

چطور باید تکنیک تورق سریع را انجام دهم؟!

 روش تورق سریع بین بازه 5 تا 7 روز قبل از کنکوریا امتحانات، توسط دانش‌آموزان اجرا می‌شود. برای انجام این تکنیک، اول از همه باید برنامه‌ریزی کنید که چه درسی را در چه روزی مطالعه کنید. شما در هفته تورق سریع، کتاب‌های درسی را بر می‌دارید و خط به خط آن را مطالعه می‌کنید. تمام حاشیه‌نویسی‌ها، هایلایت‌ها، تصاویر، متن کتاب و… را باید مرور و به صورت روزنامه‌وار بخوانید. دقت کنید که این روزنامه‌وار خواندن، نباید سرسری و بی‌هدف باشد. مطالب را با چشم دنبال کنید و سعی کنید در ذهنتان آنها را مرور کنید.

اگر متوجه شدید که مطلبی را فراموش کرده‌اید، نگران نباشید؛ چون با مرور، مجددا به یاد خواهید آورد. تمامی مطالب در حافظه بلندمدت شما وجود دارد و باید صرفا با روش‌هایی مانند تورق سریع، آنها را به سطح حافظه بیاورید.

پس از اتمام تورق سریع هر کتاب، باید یک مجموعه تست کلی برای آن بزنید. البته توجه کنید که تعداد تست‌ها نباید خیلی زیاد باشد.

البته این نکته را باید یادآور شوم که شما قبل از روش تورق سریع، باید از تکنیک آزمون‌های سه روز یکبار استفاده کنید. با آزمون‌های سه روز یکبار، می‌توانید منظم‌تر و هدفمندتر مطالب را جمع‌بندی کنید.

روش تورق سریع برای رشته ریاضی و تجربی

برای رشته ریاضی و تجربی، تورق سریع چطوریه؟ مطمئنا شما هم در روزهای پایانی کنکور، تصور می‌کنید که تمامی مطالب، مثل فرمول‌ها و روش حل تست‌ها را فراموش کرده‌اید و سردرگم هستید. باید بگویم اگر تکنیک تورق سریع را به درستی انجام دهید، دیگر چنین حسی به سراغتان نخواهد آمد.برای اینکه این روش را دقیق‌تر و هدفمندتر اجرا کنید، باید نکات زیر را به کار ببندید:

 • فرمول‌های ریاضی را مرور کنید و استراتژی هرکدام از تیپ‌ تست‌های ریاضی که قبلا مارک‌دار کرده‌اید، را مجددا بررسی کنید.
 • برای شیمی، در ابتدا حفظیات را مرور کنید و سپس به سراغ فرمول‌ها بروید. نمودارها و شکل‌ها را هم به دقت بررسی کنید.
 • نکات و فرمول‌های فیزیک را به دقت بخوانید و استراتژی حل سوالات را بررسی کنید. پس از مطالعه کتاب درسی، می‌توانید از خلاصه‌نویسی‌ها نیز استفاده کنید.
 • در درس زیست، متن کتاب را به دقت بررسی کنید و روزنامه‌وار بخوانید. سعی کنید وسواس زیادی به خرج ندهید و فقط به قصد مرور مطالب را از چشم بگذرانید. شکل‌ها را کامل بررسی کنید و در ذهن خود نگه دارید.( یا اصطلاحا ازش عکس بگیرین!)
 • پس از مطالعه کتاب درسی، می‌توانید از فلش‌کارت‌ها، درسنامه‌های کوتاه، آزمون‌های جمع‌بندی و… استفاده کنید.

روش تورق سریع برای انسانی‌ها

با توجه به حجم بالا مطالب رشته انسانی، شما باید بسیار دقیق‌تر این تکنیک را اجرا کنید. مطمئنا شما هم مانند سایر دانش‌آموزان، در روزهای پایانی این حس را دارید که انگار چیزی نخوانده‌اید و تمامی مطالب را فراموش کرده‌اید. چاره کار، بعد از آزمون‌های سه روز یکبار، فقط تورق سریع است. نکات زیر را حتما رعایت کنید:

 • نکات مهم دروسی مانند جامعه‌شناسی، روانشناسی‌، فلسفه و… را مرور کنید و به هیچ عنوان در این مرحله، وسواس به خرج ندهید.
 • به تصاویر، پاورقی‌ها، هایلایت‌ها، کلیدواژه ها و… توجه کنید و به طور دقیق مرور کنید.
 • در درس اقتصاد و ریاضی، در ابتدا حفظیات را مرور کنید و سپس به سراغ فرمول‌ها بروید. تیپ‌بندی هر کدام از سوالات مارک‌دار را مجددا بررسی کنید.
 • نکات مهم تاریخ ادبیات، مانند اسامی شاعران یا کتاب‌ها را مرور کنید. در پایان می‌توانید برای مرور آرایه‌ها، از تست‌های ترکیبی استفاده کنید؛ البته تعداد کم!

نکات خیلی تکمیلی به سبک نوتروفیلی!

 • در روزهای آخر به کم‌کاری‌ها فکر نکنید و فقط بر روی همان چیزی که قبلا خوانده‌اید، تمرکز کنید.
 • وسوسه نشوید و به هیچ عنوان در این دوران، مطالب جدید نخوانید.
 • دروس با دقت بخوانید، اما وسواسی نه!
 • شما قبلا این مطالب را چندین بار مطالعه کرده‌اید، پس نگران فراموش شدن آنها نباشید و با دقت مرور کنید.
 • به تصاویر و پاورقی‌ها و تقریبا تمامی اجزا کتاب دقت کنید.
 • همایش‌های جمع‌بندی هم یک روش سریع مطالعه و جمع بندی کنکور است. می‌توانید در آنها نیز شرکت کنید.
 • بعد از مطالعه کتاب، از منابعی مانند درسنامه خلاصه، خلاصه‌نویسی‌ها، آزمون جمع‌بندی، تحلیل آزمون‌های گذشته و… استفاده کنید.
 • نهایتا تا دو روز مانده به کنکور، این روش را اجرا کنید. روز قبل از کنکور، مختص استراحت است.

به طور کلی، جمع‌بندی کنکور پروسه نسبتا طولانی‌ای را شامل می‌شود که باید به دقت آنها را مرحله به مرحله انجام دهید. شما تا اینجا تنها با یک مرحله آن آشنا شدید. برای آشنا شدن با سایر مراحل، می‌توانید از نوتروفیل و مقاله بهترین روش‌های جمع بندی کنکور را بشناسید کمک بگیرید.

سخن آخر با نوتروفیل و تمام!

تورق سریع، می‌تواند پله آخر از جمع‌بندی کنکور یا امتحانات باشد. این روش باعث‌ می‌شود تا با یک مرور اجمالی، تمامی مطالب را به خاطر بیاورید و بدون استرس وارد جلسه کنکور شوید. شما با تکنیک تورق سریع می‌توانید حفظیات را زنده کنید و به سطح حافظه بیاورید. این دقیقا همان چیزی است که هر کنکوری، قبل از آزمون می‌خواهد!

سوالات متداول

برای تورق سریع باید از چه منابعی استفاده کنم؟

منبع اصلی برای روش تورق سریع، کتاب درسی است. پس مطالعه کتاب می‌توانید از سایر منابع که در بالا نام برده شد، استفاده کنید.

هدف از تورق سریع چیست؟

در این روش، با مطالعه و مرور اجمالی، مطالب را به یاد می‌آورید. اعتماد به نفس بالا و کاهش استرس از فواید روش تورق سریع است.

در تکنیک تورق سریع، باید چه مطالبی را مطالعه کنم؟

صرفا مطالبی را که از قبل مطالعه کرده‌اید؛ به‌هیچ عنوان مطلب جدید نخوانید.

ساجده خلیق
ساجده خلیق
ساجده خلیق هستم یک مشاور عاشق نویسندگی! فیلد مشاوره من رشته انسانی هست و اینجا هستم تا برای شما از به روزترین و کاربردی ترین تکنیک‌های دروس انسانی گرفته تا معرفی رشته‌ها بنویسم. 🍃
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها