تست مروری چیست؟ یادگیری بدون فراموشی

تست مروری چیست؟ یادگیری بدون فراموشی
مسیر مطالعه

بعد از مطالعه منابع درسی، مدام نگران فراموشی مطالب هستی؟ یا زمانی که به یک مطلب برمی‌گردی، می‌بینی ای دل غافل! یادت رفته خیلی چیزا رو؟ در دوران پرفراز و نشیب کنکور، برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از ابزارهای مناسب، کلید موفقیت در ماراتن کنکور و قبولی در رشته دلخواهتان است. یکی از مهم‌ترین ابزارهای مرور مطالب درسی، تست مروری کنکور است که نقشی حیاتی در تثبیت آنچه یاد گرفته‌اید، دارد.

تست مروری کنکور چیست؟ چه هدفی دارد؟ تست مروری جزو آن دسته از تست‌های کنکوری است که به هدف مرور و یادآوری مطالب زده می‌شود. بهترین زمان انجام تست مروری عبارت است از:

 • آخر هر مبحث
 • قبل از شروع تایم جدید مطالعه
 • پیش از آزمون‌ها
 • دوران جمع بندی

تست مروری چیست؟

برای آنکه بدانید تست مروری چیست؟ ابتدا باید بدانید که ما ۶ نوع تست کنکور داریم. ۶ نوع تست کنکور عبارت‌اند از؛ تست آموزشی، تست مروری، تست تسلطی یا پوششی، تست سنجی، تست تثبیتی و‌ تست زمان‌دار. هرکدام از انواع تست کنکور، هدف خاص خود را دارد. اگر می‌خواهید بدانید در بازه زمانی فعلی کدام نوع تست کنکور، به هدف شما نزدیک‌تر است؛ حتماً مقاله «انواع تست کنکور» را بخوانید.

تست مروری کنکور نوعی تست است که با هدف مرور و یادآوری مطالب درسی خوانده‌شده در بازه‌های زمانی مشخص زده می‌شود. هدف از انجام تست‌های مروری، یادآوری مطالبی است که قبلاً آن‌ها را مطالعه کرده‌اید. فراموشی مطالب در گذر زمان، یک امر اجتناب‌ناپذیر است؛ اما به کمک تست‌ مروری کنکور می‌توانید مطالب فراموش‌شده را مجدد در حافظه بازیابی کنید.

همچنین این تست‌ها به شما کمک می‌کنند تا نقاط قوت و ضعف خود را در هر درس شناسایی کنید. سپس با تمرکز بیشتر بر روی مباحث چالش‌برانگیز، تسلط خودتان را افزایش دهید.

بهترین روش انجام تست مروری چیست؟

بهترین روش تست‌ مروری، نشان‌دار کردن برخی تست‌ها است. زمانی که شما مطالعه یک مبحث را به پایان می‌رسانید و تست‌های آن را می‌زنید؛ باید برخی از تست‌ها را نشان‌دار کنید. چه تست‌هایی باید نشان‌دار شوند؟

تست‌های نشان‌دار برای تست مروری می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

۱. تست‌های مادر:

تست‌هایی که مطالب زیادی از مبحث خوانده‌شده را در خود دارد. (مثلاً تست‌های ترکیبی که نکات مهم درس رو در خودش دارد)

۲. تست‌هایی که پاسخ غلط به آن‌ها می‌دهید:

سؤالاتی که در دور اول تست‌زنی پس از پایان مطالعه، پاسخ غلط به آن‌ها می‌دهید؛ باید نشان‌دار شوند. این امر باعث می‌شود آن مبحث را مجدد مرور کنید.

۳. تست‌های صحیح اما پر نکته:

برخی تست‌ها را ممکن است درست پاسخ دهید اما هنگام تحلیل، متوجه شوید که نکاتی داشته که شما نمی‌دانستید و یا راه‌حلی داشته که شما آن را بلد نبودید. باید این چنین تست‌ها را حتماً نشان‌دار کنید تا در زمان تست مروری به آن برگردید.

بهترین زمان انجام تست مروری چه زمانی است؟

مشاورین کنکور، ۴ زمان را زمان طلایی برای انجام تست‌های مروری می‌دانند. این ۴ زمان عبارت‌اند از:

 • آخر هر مبحث:

زمانی که به انتهای یک مبحث می‌رسید، باید تست مروری بزنید. این کار به شما کمک می‌کند مطالب قبلی که از آن مبحث خوانده‌اید، مجدد در حافظه‌تان بازیابی شود و به دست فراموشی سپرده نشود.

 • قبل از شروع تایم مطالعه جدید:

مثلاً یکشنبه بخش اول زیست را در برنامه مطالعاتی‌تان داشتید، و حالا سه‌شنبه نیز بخش دوم آن را در برنامه دارید. روز سه‌شنبه پیش از آنکه مطالعه مبحث جدید را شروع کنید، باید تست مرور مبحث یکشنبه را بزنید. تست مروری کنکور به شما کمک می‌کند تا مبحث قبلی را فراموش نکنید.

 • قبل از آزمون‌ها:

اکثر مشاورین کنکور برای موفقیت در آزمون‌ها، به دانش‌آموزان توصیه می‌کنند تا پیش از آزمون تست مروری بزنند. اگر جمعه آزمون دارید، بهتر است از روز چهارشنبه مباحثی که در برنامه مطالعاتی‌تان بوده است را با تست مروری، مرور و جمع‌بندی کنید.

البته برای موفقیت در آزمون‌ها و معاقبا کنکور، مهارت‌های زیادی لازم است. هرچقدر مهارت‌های بیشتری بلد باشید، ماراتن کنکور برایتان آسان‌تر می‌شود. اگر احساس کردید نیاز به کمک یک متخصص دارید، می‌توانید از «مشاوره کنکور» کمک بگیرید.

 • دوران جمع‌بندی:

دوران جمع‌بندی نیز یکی از بهترین زمان‌ها انجام تست مروری است. زمانی که شما می‌خواهید مطالب خوانده‌شده را جمع‌بندی کنید، باید بتوانید مطالب فراموش‌شده را مجدداً در حافظه‌تان بازیابی کنید. تست‌ مروری کنکور به شما کمک می‌کند تا مطالب پیشین را مجدد مرور کنید و در حافظه‌تان تثبیت شوند.

تفاوت تست مروری با تست آموزشی

تست آموزشی کنکور، تستی است که با هدف یادگیری بیشتر شما زده می‌شود. در بسیاری از مواقع پس از پایان مطالعه، شما هنوز مطلب درسی را کامل یاد نگرفتید. در چنین زمان‌هایی تست آموزشی به کمک شما می‌آید و با انجام این نوع تست‌ها، مطلب را به‌طور کامل یاد می‌گیرید. زمان در این نوع تست‌ها ملاک نیست و تنها معیار، یادگیری شما است.

اما در تست‌های مروری، یادگیری قبلاً اتفاق افتاده است و ما صرفاً به‌وسیله تست مروری کنکور می‌خواهیم مطالبی که فراموش شده‌اند را مجدد مرور کنیم. بازیابی مجدد مطالب باعث تثبیت مطالب درسی در ذهن ما می‌شود.

پیشنهادی برای مطالعه: تست سنجشی چیست؟

مزایا انجام تست مروری کنکور

مزایا انجام تست مروری کنکور عبارت است از:

 • مرور و جمع‌بندی بهتر مطالب
 • افزایش بهره‌وری دانش‌آموزان در پاسخگویی به تست‌ها
 • کسب نتایج بهتر در آزمون‌ها
 • فراموشی کمتر مطالب درسی و بهبود حافظه
 • عدم تداخل مطالب درسی جدید با مطالب درسی قدیم
 • شناخت نقاط قوت و ضعف

سخن پایانی

در این مقاله به این سؤال پاسخ دادیم که تست مروری کنکور چیست؟ و دریافتیم که بهترین زمان انجام تست مروری، پس از پایان هر مبحث، پیش از شروع تایم مطالعاتی جدید، قبل از آزمون‌ها و دوران جمع‌بندی است. در پایان از شما می‌خواهیم اگر در برنامه مطالعه خود از تست‌های مروری کمک گرفته‌اید، تجربیاتتان را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بذارید.

سؤالات متداول

تست مروری چیست؟

تست مروری کنکور نوعی تست است که با هدف مرور و یادآوری مطالب درسی خوانده‌شده در بازه‌های زمانی مشخص زده می‌شود.

بهترین زمان انجام تست مروری چه زمانی است؟

بهترین زمان انجام تست مروری، در مقاله بررسی‌شده است.

بهترین روش تست مروری چیست؟

بهترین روش تست مروری، نشان‌دار کردن برخی تست‌ها در دور اول مطالعه است.

تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم محتوای نوتروفیل از چند مشاور با تجربه و با ذوق تشکیل شده، که علاوه بر مشاوره دادن به نوشتن نیز علاقه دارند. تیم محتوای نوتروفیل با ترکیب این دو عامل سعی میکند همیشه مقالات به روز و تخصصی کنکور رو برای شما منتشر کند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها