شغل های رشته تجربی، هر آنچه که لازم است بدانید

شغل های رشته تجربی
مسیر مطالعه

عدم داشتن اطلاعات کافی در مورد شغل های رشته تجربی در برخی موارد سبب بروز مشکلات و سردرگمی‌های در دانش‌آموزان شده است. در حقیقت، نداشتن اطلاعات جامع و کامل در مورد لیست شغل های رشته تجربی، سبب می‌شود که داوطلبان برخی از فرصت‌های شغلی خوب این رشته را از دست بدهند. دانش‌آموزان و فارغ التحصیلان رشته تجربی باید به این نکته توجه داشته باشند که تنها فرصت شغلی موجود برای آن‌ها فرصت‌های شغلی حوزه پزشکی و یا پرستاری نیست.

به این ترتیب، تنوع موجود در بین تمام شغل های رشته تجربی، به شکلی است که اغلب افرادی که در رشته تجربی تحصیل می‌کنند، می‌توانند به راحتی وارد بازار کار شوند. تمام شغل‌ های رشته تجربی را برای داوطلبان می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد.

 • شغل‌های حوزه پزشکی مانند داروسازی، پزشکی، دندانپزشکی و پزشکی عمومی
 • همچنین رشته‌های مدیریتی
 • رشته‌های پیراپزشکی مانند پرستاری، فیزیوتراپی، رادیولوژی و غیره
 • رشته‌های دبیری مانند دبیری زیست شناسی، دبیری شیمی و غیره

از دیگر رشته‎های گروه تجربی به شمار می‌آیند. ما در این بخش قصد داریم به معرفی، شغل‌های رشته‌ تجربی و هر آنچه که لازم است در مورد آن بدانید، بپردازیم.

شغل های رشته تجربی

حتماً شما نیز به عنوان دانش‌آموز و یا داوطلب گروه تجربی می‌دانید که گروه آزمایشی تجربی، رشته‌ای بسیار گسترده است و فرصت‌های شغلی خوبی برای بسیاری از فارغ التحصیلان این گروه آزمایشی، وجود دارد. شایان ذکر است که برخی از رشته‌های دانشگاهی گروه آزمایشی تجربی نیز جزو رشته‌های اصطلاحاً بین رشته‌ای محسوب شده و امکان ورود به این رشته‌ها از طریق تحصیل در گروه تجربی نیز امکان پذیر است. به عنوان مثال، رشته‌های حسابداری، علم اطلاعات و دانش شناسی، زبان عربی یا انگلیسی از جمله رشته‌های بین رشته‌ای به شمار می‌آیند. در ادامه این بخش قصد داریم به معرفی رشته‌های تجربی مناسب برای خانم‌ها و آقایان بپردازیم.
با توجه به رقابتی که بین داوطلبان گروه آزمایشی تجربی وجود دارد، وجود یک مشاور حاذق و با تجربه که در این مسیر همراه داوطلب بوده و به وی کمک کنند بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که شما نیز به دریافت خدمات مشاوره احتیاج دارید، می‌توانید به صفحه مشاوره رشته تجربی مراجعه کنید.

به کمک و مشاوره نیاز دارید؟!​

خبر خوب! اگر به مشاوره نیاز دارید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید؛ سپس در اسرع وقت مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

شغل های در رشته تجربی، رشته‌های حوزه دکتری عمومی

شغل های در رشته تجربی، رشته‌های حوزه دکتری عمومی
شغل های در رشته تجربی، رشته‌های حوزه دکتری عمومی

بدون شک، هدف تعداد کثیری از داوطلبان از ورود به رشته تجربی، قبولی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی است. در واقع، با وجود اینکه طول دوره تحصیل در رشته‌های دکتری عمومی نسبت به سایر رشته‌ها بیشتر بوده و بین 5 تا 7 سال است. اما با توجه به اینکه داوطلبان پس از فارغ التحصیلی به سرعت می‌توانند، جذب بازار کار شوند، در علاقه داوطلبان به این رشته‌ها موثر است. در ادامه این بخش قصد داریم به معرفی این رشته‌ها بپردازیم.

 • پزشکی

قبولی در رشته پزشکی به رتبه بسیار خوب و مسلماً تلاش بسیار زیادی نیاز دارد و هیچ دانشگاهی در داخل کشور بدون کنکور اقدام به پذیرش دانشجو نمی‌کند. با این حال، داوطلبان با قبولی در رشته پزشکی و ادامه تحصیل و کسب تخصص‌‌های مختلف می‌توانند مطب شخصی دایر کرده و درآمد بیشتری کسب کنند.

 • دندانپزشکی

‌قبولی و موفقیت در رشته دندان پزشکی، درآمد زیادی را برای داوطلبان و دانشجویان این رشته به همراه خواهد داشت. با این حال، برخی از سختی‌های این رشته مانند، دوره تحصیل 6 ساله آن، سروکار داشتن با ناهنجاری‌های دهان و دندان، خم کردن گردن برای طولانی ممکن است موجب آزار برخی داوطلبان باشد.

 • داروسازی

داروسازی یکی از محبوب‌ترین شغل‌های رشته تجربی به حساب می‌آید. دوره تحصیل این رشته 6 ساله بوده و شامل دروس پایه، دروس تخصصی و کارآموزی است. بسیاری از داوطلبان پس از فارغ التحصیلی از این رشته، اقدام به تاسیس داروخانه شخصی خود می‌کنند.

 • دامپزشکی

در حال حاضر با توجه به با افزایش تمایل مردم به نگهداری از حیوانات خانگی، جایگاه و البته درآمد رشته دامپزشکی نیز بهتر از قبل شده است. داوطلبان برای ورود به شغل دامپزشکی باید یک دوره تحصیل 6 ساله را سپری کنند.
گروه آزمایشی تجربی به واسطه رشته‌هایی مانند پزشکی و دارو و دندان پزشکی به عنوان یکی از محبوب‌ترین رشته‌های دبیرستانی شناخته می‌شود. همین موضوع سبب شده است تا تعداد داوطلبان این گروه آزمایشی نسبت به گروه‌های دیگر بیشتر بوده و به این ترتیب رقابت در این رشته بسیار زیاد و نفس گیر باشد.
این در حالی است که رشته‌هایی دانشگاهی که می‌توان از طریق گروه آزمایشی تجربی به آن وارد شد، بسیار متنوع است. به منظور آشنایی بیشتر با رشته‌های گروه تجربی می‌توانید به صفحه رشته های دانشگاهی تجربی مراجعه کنید.

شغل های رشته تجربی، رشته‌های پیراپزشکی

شغل های رشته تجربی، رشته‌های پیراپزشکی
شغل های رشته تجربی، رشته‌های پیراپزشکی

همانطور که می‌دانید رشته‌های حوزه پیراپزشکی از جمله محبوب‌ترین شغل‌ها در بین داوطلبان گروه آزمایشی تجربی شناخته می‌شوند. از جمله رشته‌های پیراپزشکی محبوب عبارتند از: پرستاری، مامایی، هوشبری، اتاق عمل، رادیولوژی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، بینایی سنجی و شنوایی سنجی. در ادامه این بخش قصد داریم به معرفی برخی از رشته‌های این گروه بپردازیم.

 • پرستاری

فارغ التحصیلان رشته پرستاری پس از گذراندن دوره 4 ساله و پاس کردن 130 واحد درسی، می‌توانند نسبتاً به سرعت جذب بازار کار شوند. علاوه بر این، لازم به ذکر است که شغل پرستاری از جایگاه اجتماعی و درآمد نسبتاً خوبی نیز برخوردار است.

 • مامایی

مامایی از جمله بهترین شغل‌های رشته تجربی است که دانشگاه‌ها به صورت اختصاصی تنها به پذیرش دانشجویان خانم می‌پردازند. افراد شاغل در رشته مامایی وظایفی اعم از به دنیا آوردن نوزاد، تنظیم خانواده، مراقبت‌های دوران بارداری و بهداشت مادر و کودک را بر عهده دارند.

 • اتاق عمل

کارشناس اتاق عمل، به اتاق عمل و تکنولوژی‌های موجود در آن می‌پردازند. متخصص اتاق عمل، در طی عمل‌های جراحی، با آماده کردن اتاق عمل و ابزار لازم برای جراحی، به تیم جراحی کمک می‌کند.

 • هوشبری

فارغ التحصیلان رشته هوشبری با استفاده از ابزار و تجهیزات مختلف، اقدام به بیهوشی بیماران قبل از عمل جراحی می‌کنند. علاوه بر این، کارشناس هوشبری مسئولیت بیمار در طی جراحی تا زمانی که بیمار مجدداً به هوش بیاید را بر عهده دارند.

 • فیزیوتراپی

متخصصین رشته فیزیوتراپی پس از فارغ التحصیلی و اقدام به فعالیت در حوزه فیزیوتراپی باید به درمان بیماری‌های مرتبط با ماهیچه و استخوان‌ها بپردازند. فیزیوتراپ‌ها تلاش می‌کنند تا بدون استفاده از دارو و تنها با روش‌های فیزیکی سعی در درمان اختلالات عصبی و فیزیکی دارند.

 • رادیولوژی

رادیولوژی از جمله مشاغل نسبتاً محبوب رشته تجربی است که افراد پس از دوره‌ای 4 ساله موفق به فارغ التحصیلی از آن خواهند شد. وظیفه یک کارشناس رادیولوژیست، گرفتن تصاویری با استفاده از اشعه ایکس و سپس با تحلیل و تفسیر تصاویر رادیولوژی، به بررسی اختلالات استخوان و بافت‌ها خواهند پرداخت.

انواع شغل های رشته تجربی، علوم پایه

شایان توجه است که درصد زیادی از مشاغل رشته تجربی در دسته علوم پایه قرار دارند که متاسفانه نسبت به سایر رشته‌های این گروه آزمایشی کمتر شناخته شده‌اند. لازم است به این موضوع توجه داشته باشید که دوره تحصیل در رشته‌های علوم پایه گروه آزمایشی تجربی 4 سال است و بسیاری از دانشگاه‌های کشور اعم از دانشگاه‌ آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی اقدام به پذیرش دانشجو بدون نیاز به قبولی در کنکور دانشجو می‌کنند.

برخی از این رشته‌های علوم پایه حوزه تجربی عبارتند از:

 • میکروبیولوژی
 • زیست شناسی سلولی و مولکولی
 • زیست شناسی جانوری
 • زیست شناسی گیاهی
 • علوم تغذیه
 • علوم و مهندسی صنایع غذایی
 • مهندسی بهداشت محیط
 • بهداشت حرفه‌ای.

علاوه بر این، سایر رشته‌های علوم پایه مانند، گیاه پزشکی، شیمی محض، شیمی کاربردی، مهندسی شیمی، مهندسی پزشکی، روانشناسی، کتابداری در شاخه پزشکی نیز در حوزه رشته‌های علوم پایه دسته بندی می‌شوند.
رشته‌هایی مانند مهندسی فضای سبز، علوم و مهندسی جنگل، علوم و مهندسی باغبانی، علوم و مهندسی دامداری، علوم و مهندسی محیط زیست، حسابداری، مدیریت بازرگانی و غیره نیز در این گروه جای می‌گیرند. لازم به ذکر است که فارغ التحصیلان برخ یاز این رشته‌ها می‌توانند به عنوان کارشناس در آزمایشگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی اعم از صنایع مواد غذایی و صنعت دارو مشغول به کار شوند.

بسیاری از داوطلبان و دانش‌آموزان تجربی مشتاقند که بدانند، با نمراتی که در هر یک از دروس کسب می‌کنند، امکان قبولی در چه رشته‌ای را دارند. اگر شما نیز دوست دارید، بدانید که برای قبولی در رشته محبوبتان به کسب چه معدلی نیازمند هستید، بهتر است به پنل تخمین رتبه با معدل مراجعه کنید.

معرفی شغل‌ های رشته تجربی، سایر رشته‌های تجربی

در چند سال اخیر شغل دبیری به یکی از شغل‌های بسیار محبوب و خوب بین داوطلبان شناخته می‌شود. داوطلبان برای ورود به مشاغل دبیری باید به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان بپردازند. از جمله مزایای تحصیل در این رشته می‌توان به استخدام رسمی پس از فارغ التحصیلی، دریافت حقوق در زمان تحصیل، احتساب دوران تحصیل به عنوان سابقه شغلی و بهره‌مندی از امکانات دانشجویی مانند خوابگاه و غیره اشاره کرد.
سال کنکور یکی از جدی‌ترین و البته تاثیرگذارترین سال‌های زندگی بسیاری از افراد به شمار می‎آید. رقابت موجود در داوطلبان گروه‌های آزمایشی مختلف، تغییرات اعمال شده در مورد کنکور در چند سال اخیر و سایر موارد اینچنینی سبب شده که داوطلبان سردرگم شوند. گروه نوتروفیل در این مسیر همراه شما بوده و به شما کمک می‌کند تا با سخت کوشی برترین رتبه را در کنکور کسب کنید.

آیا در بین شغل‌ های رشته تجربی، تفاوتی بین شغل‌های مناسب خانم ها و آقایان وجود دارد؟

با توجه به اینکه امروزه وجود هر گونه تبعیض بین بانوان و آقایان با اعتراض جامعه روبه‌رو است. با این حال برخی از رشته‌های تجربی، مانند رشته مامایی، در داخل کشور مختص دانشجویان دختر است و امکان پذیرش آقایان در این رشته وجود ندارد.
در حال حاضر نمی‌توان یک رشته یا شغل را به دو دسته شغل خانم‌ها و آقایان دسته بندی کرد. با این حال، نمی‌توان منکر این موضوع شد که برخی از رشته‌ها در بین بانوان و برخی دیگر در بین آقایان محبوب‌تر هستند. در این بخش قصد داریم به دسته بندی پرطرفدارترین و محبوب‌ترین رشته‌های تجربی بین خانم‌ها و آقایان بپردازیم.

پرطرفدارترین شغل های رشته تجربی برای خانم ها

از جمله شغل های رشته تجربی برای خانم ها، می‌توان به رشته‌هایی مانند موارد بیان شده در زیر اشاره کرد.

 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • پزشکی
 • کاردرمانی
 • بینایی سنجی
 • علوم تغذیه
 • علوم آزمایشگاهی
 • رادیولوژی
 • پرستاری
 • مامایی
 • فیزیوتراپی نیز از جمله رشته‌های محبوب در بین خانم‌ها است که آینده شغلی بسیار خوبی نیز دارد.
 • رشته‌های علوم پایه مانند زیست شناسی، میکروبیولوژی، ژنتیک، بیوتکنولوژی، شیمی و غیره
 • روانشناسی
 • علوم اجتماعی
 • مدیریت

پرطرفدارترین شغل های رشته تجربی برای اقایان

لازم به ذکر است که رشته‌های معرفی شده در ادامه این مطلب، شامل لیست تمام شغل های رشته تجربی است که به عنوان شغل های رشته تجربی برای اقایان شناخته می‌شوند و نسبتاً پرطرفدار است.

 • رشته‌های دکتری حرفه‌ای شامل، پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، دامپزشکی
 • رشته‌ علوم آزمایشگاهی
 • بیوشیمی بالینی
 • خون شناسی
 • ایمنی شناسی
 • میکروب شناسی
 • باکتری شناسی
 • ژنتیک انسانی
 • انگل شناسی
 • سم شناسی
 • ویروس شناسی
 • رشته‌ اتاق عمل
 • پرستاری ‌
 • بیهوشی
 • رادیولوژی
 • پرستاری
 • فیزیوتراپی

درآمد مشاغل رشته تجربی

بازارکار مشاغل رشته‌های دانشگاهی تجربی بسیار خوب بوده و مناسب بودن حقوق پرداختی در شغل‌های پیراپزشکی، سبب علاقه متقاضیان گروه تجربی به این رشته شود. میزان درآمد شغل‌های حوزه تجربی با توجه به میزان تجربه و مدرک تحصیلی افراد متفاوت است.
اگر شما نیز به عنوان داوطلب رشته تجربی قصد ورود به بازارکار این حوزه را دارید، ضروری است که با میزان درآمد شغل‌های رشته تجربی به طور حدودی آشنا باشید. درآمد شغل‌های رشته تجربی به صورت حدودی شامل موارد اشاره شده در جدول زیر است.

رشتهمیزان حقوق 
جراحان و پزشکان متخصص40 میلیون به بالا
دکترای پرستاری و علوم آزمایشگاهی به شرط هیئت علمی بودن12 الی 20 میلیون
پزشک عمومی، کارشناس بینایی سنجی دارای کلینیک و کارشناس تغذیه به شرط هیئت علمی بودن 10 الی 15 میلیون
داروساز عمومی، گفتاردرمانی و کاردرمانی، پرستار سوپروایزر6 الی 15 میلیون
دامپزشک عمومی، کارشناس تغذیه، هوشبری6 الی 12 میلیون

سخن پایانی

ما در این مطلب تلاش کردیم تا به طور کامل به معرفی تعدادی از محبوب‌ترین شغل‌ های رشته تجربی بپردازیم. هدف ما از این مطلب، کمک به داوطلبان رشته تجربی در زمان انتخاب رشته است. داوطلبان رشته تجربی می‌توانند به پی دی اف شغل های رشته تجربی دسترسی داشته باشند. اگر شما نیز در این مورد سوال یا نظری دارید، لطفاً در قسمت نظرات با ما و مخاطبانمان به اشتراک بگذارید. مشاوران ما در این مسیر همقدم شما بوده و در سریع‌ترین زمان به شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

بهترین شغل‌های رشته تجربی از نظر داوطلبان شامل کدام موارد است؟

محبوب‌ترین شغل های زیر مجموعه رشته تجربی شامل، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی، اتاق عمل، هوشبری، علوم آزمایشگاهی از جمله بهترین و پرطرفدارترین مشاغل رشته تجربی به شمار می‌آیند.

مشاغل کمتر شناخته شده اما آینده‌دار رشته تجربی شامل کدام موارد است؟

مشاغلی مانند، کارشناس تغذیه، اعضای مصنوعی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، کاردانی پروتز دندان از جمله مشاغل آینده‌دار رشته تجربی است.

کدام مشاغل تجربی برای خانم‌ها و کدام یک برای آقایان مناسب‌تر هستند؟

شغل های مربوط به رشته تجربی برای خانم ها شامل پزشکی، پرستاری، مامایی، دبیری، بینایی سنجی و علوم تغذیه با فیزیولوژی خانم‌ها سازگارتر هستند. از طرف دیگر اما، مشاغلی همچون دندان‌پزشکی، دامپزشکی، پروتز دندان، اعضای مصنوعی و اقتصاد از جمله شغل های که در رشته تجربی وجود دارند و برای آقایان مناسب‌تر هستند.

تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم محتوای نوتروفیل از چند مشاور با تجربه و با ذوق تشکیل شده، که علاوه بر مشاوره دادن به نوشتن نیز علاقه دارند. تیم محتوای نوتروفیل با ترکیب این دو عامل سعی میکند همیشه مقالات به روز و تخصصی کنکور رو برای شما منتشر کند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها