بررسی درآمد رشته پرستاری در ایران و سایر کشورها

درآمد پرستاری
مسیر مطالعه

از آنجایی که پرستاری یکی از مهم‌ترین مشاغل در حوزه بهداشت و درمان است، در نتیجه تامین مالی پرستاران و اختصاص دادن مبلغ قابل قبولی به عنوان درآمد پرستاری امری بسیار مهم به حساب می‌آید. پرستاران در اغلب موارد وظایفی شامل ارائه خدمات و حمایت از بیماران در محیط‌های مختلف درمانی مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، خانه‌های سالمندان و درمانگاه‌ها را برعهده دارند. به همین دلیل است که دولت‎های مختلف تلاش می‌کنند تا با تخصیص مبلغی مناسب برای درآمد رشته پرستاری، از افراد فعال در این حوزه حمایت کنند.

بر اساس گزارش ارائه شده از جانب شورای عالی کار، در مورد حقوق و دستمزد پرستاران در سال 1402، حداقل حقوق و دستمزد پرستاران در ایران و در این سال، حدود ۱۰ میلیون تومان است. باید بدانید که این مبلغ با توجه به میزان تخصص، شهر محل فعالیت، میزان سابقه کار و میزان تحصیلات افراد می‌تواند متفاوت بوده و در برخی موارد حتی ممکن است، افزایش یابد.

توجه داشته باشید حقوق پرستاری با توجه به طیف گسترده وظایف پرستاران تعیین می‌شود. از جمله مهم‌ترین وظایف پرستاران شامل، نظارت بر علائم حیاتی، تجویز دارو، مراقبت از زخم و کمک به بیماران است. علاوه بر این، پرستاران وظایفی مانند یاری‌رسانی در برخی فعالیت‌های روزانه بیماران مانند حمام کردن و پانسمان آنها نیز نقش دارند.
ما در این مطلب قصد داریم به هر آنچه که لازم است درمورد درآمد رشته پرستاری در ایران و برخی از کشورها بدانید، بپردازیم.

بررسی شغل و درآمد رشته پرستاری

همانطور که در گفتیم مبلغ اعلام شده از جانب شورای عالی کار 10 میلیون است که شامل، حداقل حقوق و دستمزد به همراه مزایا، عیدی پایان سال، حداقل مزد روزانه، اضافه‌کاری، معافیت مالیاتی و سایر موارد اینچنینی است. با این حال لازم است بدانید که به اعتقاد بسیاری از متخصصان این حوزه، این میزان حقوق و دستمزد برای افرادی مانند پرستاران بسیار پایین بوده و با حقوق پرداختی در سایر کشورها، بسیار متفاوت است. به عقیده بسیاری از جامعه شناسان، به همین دلیل است که این روزها شاهد مهاجرت تعداد زیادی از پرستاران به خارج از کشور هستیم.

همیشه وقتی صحبت از حقوق و دستمزد افراد در حوزه سلامت و بهداشت می‌شود، تمام افراد به این نکته اشاره می‌کنند که پزشکان بیشترین درآمد را در بین تمامی اقشار جامعه دارند. این در حالی است که حوزه سلامت و بهداشت تنها در پزشکی خلاصه نمی‌شود، بلکه بسیاری از افراد دوست دارند تا در رشته‌ای مانند پرستاری تحصیل کنند. در صورتی که شما نیز دوست دارید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید به صفحه معرفی رشته پرستاری مراجعه کنید.

پرستاران نقش بسیار مهم و سهم بسزایی در ارتقای سلامت جامعه دارند. به همین دلیل است که همیشه صحبت در مورد دستمزد و حقوق پرستاران، همیشه از جمله مهم‌ترین مباحث در کشور ایران بوده است.
حتماً شما نیز می‌دانید که پرستاران علاوه بر مراقبت مستقیم از بیماران، با پزشکان و سایر متخصصان این حوزه نیز به منظور توسعه برنامه‌های درمانی و نظارت بر پیشرفت درمان بیماران، همکاری نزدیک و مداومی دارند. علاوه بر این، برخی از پرستاران، وظیفه مراقبت از بیماران در منزل و همچنین آموزش نحوه مراقبت از بیماران در خانه را نیز برعهده دارند.

درآمد پرستاری در ایران

یکی از مهم‌ترین مسائلی که داوطلبان در زمان انتخاب رشته به آن توجه دارند، مسائل مربوط به درآمد و آینده شغلی رشته مورد نظر شما است. در واقع، یک مشاوره متخصص در زمان انتخاب رشته به داوطلبان خود پیشنهاد می‌کنند تا در زمان انتخاب رشته پرستاری به مسائلی مالی نیز در کنار علاقه‌مندیشان به این رشته توجه داشته باشند.
مشاوران حاذق در مورد حقوق پرستاران طرحی، حقوق دانشجویان پرستاری و حقوق پرستاران به داوطلبان خود نکات و اطلاعات کافی ارائه می‌کنند. ما تلاش کردیم تا در جدول زیر به بیان نکات بسیار مهمی در مورد حقوق و مزایای پرستاران که توسط شورای عالی کار منتشر شده است، بپردازیم. نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که این اعداد مربوط به سال گذشته هستند.

حقوق و مزایاماهانه بر اساس فعالیت ۳۰ روزه
پایه حقوق۸ میلیون تومان
کمک هزینه مسکن۴۵.۰۰۰ تومان
مزد سنوات۵۵.۰۰۰ تومان
کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار۱۱۵.۰۰۰ تومان
کمک عائله‌مندی یک فرزند۹۵.۰۰۰ تمان
عیدی و پاداش ماهانه۱۵۰.۰۰۰ تومان
سنوات خدمت۷۳.۰۰۰ تومان
مرخصی برای یک ماه در سال۹۸.۰۰۰ تومان
حق شیفت ۱۰ درصد، برای ۳۰ روز شیفت صبح و عصر۹۸.۰۰۰ تومان
حق شیفت ۱۵ درصد، برای ۳۰ روز شیفت صبح – عصر – شب۱۴۵.۰۰۰ تومان
حق شیفت ۲۲/۵ درصد، برای ۳۰ روز شیفت صبح و شب یا عصر و شب۲۱۰.۰۰۰ تومان
حق شیفت ۳۵ درصد، برای ۳۰ روز شیفت شب ثابت از ساعت ۲۲ شب تا ۶ صبح۳۳۵.۰۰۰ تومان
سقف معافیت مالیاتی پایه برای حقوق پرستاری۲.۰۱۰.۰۰۰ تومان
عیدی سالحداقل ۱.۸۵۰.۰۰۰ تومانحداکثر ۳.۸۹۵.۰۰۰ تومان

پرستاری یکی از محبوب‌ترین رشته‌های حوزه پیراپزشکی در بین داوطلبان است. از این رو است که بسیاری از داوطلبان تلاش می‌کنند تا با کسب رتبه و تراز مورد نیاز، موفق به تحصیل در رشته پرستاری شوند. اگر شما نیز دوست دارید بدانید که با درصدهایتان در هر یک از دورس چه رتبه و ترازی را در کنکور کسب خواهید کرد، می‌توانید به پنل تخمین رتبه مراجعه کنید.

حقوق سوپروایزر پرستاری

موقعیت شغلی سوپروایزر به عنوان یکی از رده‌های بالای پرستاری به شمار می‌آید. وظیفه سوپروایزر نظارت بر فعالیت تمام پرستاران در بخش‌های مختلف است. افرادی که قصد دارند تا به عنوان سوپروایزر فعالیت کنند باید علاوه بر داشتن تمام مهارت‌های پرستاری، تحصیلات مورد نیاز را نیز داشته باشند. همچنین لازم است بدانید که برای موفقیت در این حوزه، علاوه بر داشتن سابقه کار، وجود توانایی مدیریت و رهبری در فرد نیز بسیار حائز اهمیت است.
نکته بسیار مهمی که باید در مورد حقوق و دستمزد سوپروایزر پرستاری بدانید این است که میزان دریافتی یک سوپروایزر پرستاری می‌تواند در بیمارستان‌های خصوصی بسیار بیشتر از بیمارستان دولتی باشد. علاوه بر این، توجه داشته باشید که میزان حقوق دریافتی سوپروایزرها در شهرهای مختلف متفاوت است.

یک نکته بسیار مهم و اساسی که به داوطلبان و دانش‌آموزان در سال کنکور کمک می‎کند، استفاده از پیشنهادات و راهنمایی‌های یک فرد حاذق و باتجربه است. مشاوران کنکور نه تنها به داوطلبان کمک می‌کنند تا سال کنکور را با موفقیت پشت‌سر بگذارند، بلکه به آن‌ها در زمان انتخاب رشته نیز کمک می‌کنند. در صورتی که شما نیز لازم دارید تا از خدمات مشاوره استفاده کنید، می‌توانید به صفحه مشاوره کنکور تجربی مراجعه کنید.

حقوق پرستار در خارج از کشور

همانطور که پیش از این نیز بیان کردیم، در سال‌های اخیر مهاجرت پرستاران به خارج از کشور به یک نگرانی اساسی و مشکل نسبتاً حاد تبدیل شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در خصوص آمار مهاجرت پرستاران که در سایت moving2canada منتشر شده است، کشورهای استرالیا، امارات و انگلستان، جزء محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی برای پرستاران هستند.
شایان ذکر است، از جمله عواملی که سبب افزایش مهاجرت پرستاران شده است می‎توان به تعداد بالای فرصت‌های استخدامی، حقوق و مزایای قابل‌توجه و کیفیت بالای زندگی اشاره کرده است.
داوطلبان گروه آزمایشی تجربی پس از قبولی در کنکور و در زمان انتخاب رشته با طیف وسیعی از رشته‌های دانشگاهی مواجه خواهند شد. هر یک از این رشته‌ها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. در صورتی که شما نیز علاقه‌مند هستید تا در مورد این رشته‌ها بدانید، می‌توانید به صفحه رشته های تجربی مراجعه کنید.

حقوق پرستاران در کشور کانادا

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط سایت معتبر jobbank، درآمد پرستاران در کشور کانادا در حدود 26 الی 48 دلار در ساعت متفاوت است. لازم است بدانید که در کانادا نیز مانند ایران، درآمد پرستاران در هر یک از استان‌های کانادا متفاوت بوده و محل فعالیت بر روی درآمد افراد تأثیرگذار است.

حقوق پرستاران در کشور آمریکا

رشته پرستاری در امریکا از جمله محبوب‌ترین رشته‌ها به شمار می‎آید. لازم است بدانید که در کشور آمریکا درآمد پرستاران در ایالت‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. به طور متوسط حقوق پرستاران در کشور امریکا و در سال گذشته، به‌طور متوسط در حدود 42.87 دلار الی 91,494 دلار در سال است.

سخن پایانی

پرستاران یکی از اقشار زحمتکش و پرتلاش در حوزه درمان هستند. با این حال به عقیده بسیاری از افراد شاغل در این رشته، میزان حقوق پرداختی به پرستاران کافی نبوده و حتی کم نیز هست. ما در این مطلب تلاش کردیم تا هر آنچه که لازم است در مورد درآمد پرستاری بدانید، بپردازیم. اگر شما نیز در این مورد سوالی دارید، لطفاً در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. مشاوران ما در این مسیر هم قدم شما هستند و در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

حقوق پرستاران در کشور آلمان چه مقداری است؟

متوسط درآمد پرستاران شاغل در کشور آلمان در سال گذشته در حدود 2900 یورو در ماه بوده است.

بازار کار رشته پرستاری در ایران چگونه است؟

موقعیت‌های شغلی و بازار کار رشته پرستاری در ایران در سطح خوبی قرار داشته و هر ساله افراد می‌توانند با توجه به علاقه‌مندی خود در فراخوان‌های استخدامی مختلفی که هر ساله در کشور برگزار می‌شود، شرکت کنند. خوشبختانه اغلب پرستاران موفق می‌شوند تا در موقعیت‌های شغلی مناسب، مشغول به کار می‌شوند.

درآمد پرستاران در کدام کشور در بیشترین میزان نسبت به سایر کشورها قرار دارد؟

به طور کلی کشور سوئیس با پرداخت سالانه مبلغی معادل با 86000 دلار به پرستاران خود، بیشترین میزان پرداخت حقوق به پرستاران را دارد.

تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم محتوای نوتروفیل از چند مشاور با تجربه و با ذوق تشکیل شده، که علاوه بر مشاوره دادن به نوشتن نیز علاقه دارند. تیم محتوای نوتروفیل با ترکیب این دو عامل سعی میکند همیشه مقالات به روز و تخصصی کنکور رو برای شما منتشر کند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها