تکنیک پومودورو؛ گوجه فرنگی‌ای که تمرکزتان را بالا می‌برد!

تکنیک پومودورو
مسیر مطالعه

درس خواندن طولانی‌مدت به‌خودی‌خود چالش‌برانگیز است؛ زیرا ذهن ما به‌طور طبیعی تمایل به پراکندگی دارد. زمانی که صحبت از درس خواندن و تمرکز طولانی‌مدت به میان می‌آید، مدیریت زمان مبحثی بسیار مهم می‌شود. تکنیک پومودورو یکی از بهترین تکنیک‌ها برای مدیریت زمان هنگام درس خواندن است.
در دنیای پرهیاهو امروز که شبکه‌های اجتماعی بسیار گسترده شده‌اند، حفظ تمرکز برای داوطلبان سخت‌تر از پیش هم شده است. تکنیک پومودورو به شما داوطلبان کمک می‌کند تا بتوانید زمان را مدیریت کنید و در هنگام درس خواندن حواستان پرت نشود. این تکنیک برای درس خواندن بدین صورت است که شما ۲۵ دقیقه درس می‌خوانید و ۵ دقیقه استراحت می‌کنید. در این مقاله به شما خواهیم گفت که تکنیک پومودورو چیست و چطور می‌توانید از آن در انجام کارهای روزمره‌تان استفاده کنید.

تکنیک پومودورو چیست؟

اگر می‌بینید که در تلاش هستید تا تکالیف را قبل از پایان مهلت به پایان برسانید یا به امتحانات برسید و آرزو می‌کنید که زمانی برای مطالعه بیشتر پیدا کرده باشید، تنها نیستید! بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان با مدیریت زمان برای تحصیل خود دست و پنجه نرم می‌کنند. در دنیای پرهیاهو امروزی با گسترش بی‌سابقه شبکه‌های اجتماعی، ضعف در مدیریت زمان مسئله تعجب‌برانگیزی نیست.
تکنیک پومودورو در سال ۱۹۹۹ توسط فرانچسکو سیریلو ابداع شد و امروزه هزاران دانش‌آموز برای مدیریت زمان مطالعه خودشان از این تکنیک استفاده می‌کنند.
روش پومودورو برای درس خواندن مبتنی بر مطالعه در فواصل زمانی معین است. درواقع سیریلو آن را از روی تایمری که استفاده کرد، نام‌گذاری کرد. ازقضا تایمری که از آن استفاده می‌کرد به شکل گوجه‌فرنگی بود (در زبان ایتالیایی به گوجه‌فرنگی، Pomodoro گفته می‌شود). سیریلو دریافت که تقسیم وظایف بزرگ به واحدهای زمان‌بندی‌شده کوچک‌تر (به نام پومودوروس) مؤثرترین راه برای مطالعه است.
در گذشته از این تکنیک عمدتاً برای درس خواندن و مطالعه استفاده می‌شد، اما امروزه از تکنیک پومودورو در انجام تمام کارهای روزانه استفاده می‌کنند.

توصیه مشاورین کنکور در استفاده از تکنیک پومودورو

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که تکنیک پومودورو چطور کار می‌کند؟ در این بخش به این موضوع خواهیم پرداخت و توصیه مشاورین کنکور برای استفاده از روش مطالعه پومودورو را برای شما بازگو خواهیم کرد.
امروزه اکثر مشاورین کنکور، استفاده از تکنیک پومودورو را برای مطالعه توصیه می‌کنند. بسیاری از رتبه برترها نیز با استفاده روش پومودورو برای درس خواندن، توانستند به سطح بالایی از عملکرد دست یابند. البته طبق صحبت‌های داوطلبینی که رتبه برتر شده‌اند، تنها استفاده از یک تکنیک باعث کسب رتبه برتر برایشان نشده است. بلکه بهره بردن از تخصص یک از مشاور کنکور که تمام این تکنیک‌ها و ریزه‌کاری‌ها را به آن‌ها آموزش می‌داده، سبب کسب رتبه خوبی شده است.
مشاوره کنکور نقش بسیار مهم و حائز اهمیتی در کسب رتبه خوب دارد؛ زیرا یک مشاور کنکور می‌تواند تمام نکاتی که لازم است بدانید را به شما بگوید. مشاوره کنکور به شما کمک می‌کند تا بتوانید با دغدغه و اضطراب کمتر، مسیر پر فراز و نشیب کنکور را پشت سر بگذارید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کنکور سر بزنید.

تکنیک پومودورو برای درس خواندن بدین صورت کار می‌کند:

  • در ابتدا تصمیم بگیرید چه کاری می‌خواهید انجام دهید؟ درس بخوانید، تست بزنید و یا مرور و جمع‌بندی کنید؟
  • سپس تخمین بزنید چه مدت برای مطالعه یا تست‌زنی نیاز دارید. اکنون وقت آن است که تسک خود را به پومودورو تقسیم کنید.
  • یک تایمر برای 25 دقیقه تنظیم کنید و شروع به مطالعه کنید.
  • سعی کنید در این زمان ۲۵ دقیقه‌ای، حواس‌پرتی خود را به حداقل برسانید. اگر فکری به ذهنتان خطور کرد، آن را روی برگه یادداشت کنید اما در همان لحظه به آن فکر نکنید. اگر دوستی با شما تماس گرفت، پاسخ ندهید و در تایم استراحت با او مجدد تماس بگیرید.
  • بعد از 25 دقیقه یک استراحت کوتاه 5-10 دقیقه‌ای برای خودتان در نظر بگیرید. قهوه بنوشید، پیاده‌روی کنید، با دوستتان تماس بگیرید یا کار آرامش‌بخش دیگری انجام دهید.
  • به این تقسیم زمانی یک پومودورو می‌گویند.
  • پس‌ازآنکه ۳ الی ۴ بار پومودورو را تکرار کردید، یک تایم استراحت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه‌ای برای خودتان در نظر بگیرید.
  • اگر یک کار یا حوزه موضوعی را قبل از پایان پومودورو به پایان می‌رسانید، از زمان باقی‌مانده برای مرور آموخته‌های خود یا تهیه مطالب مطالعه برای پومودوروی بعدی استفاده کنید.

تکنیک پومودورو و مدیریت زمان برای درس خواندن

تکنیک پومودورو برای درس خواندن

یکی از سؤالات بسیار متداول در بین داوطلبین کنکور این است که چگونه برای کنکور درس بخوانیم؟! باوجود محرک‌های بسیار زیادی که در محیط وجود دارد، درس خواندن و متمرکز ماندن واقعاً فعالیت سختی است. البته اگر می‌خواهید روش‌های مطالعه برای کنکور و مراحل آن را به‌طور کامل مطالعه کنید، می‌توانید مقاله چگونه برای کنکور درس بخوانیم را مطالعه کنید. در این بخش، ما می‌خواهیم به شما بگوییم که چرا تکنیک پومودورو کنکور برای درس خواندن، اثربخش است؟
دلایل بسیاری وجود دارد که چرا روش مطالعه پومودورو مؤثر است؛ اما از میان تمام دلایلی که باعث اثربخشی آن می‌شود، می‌توان به دو مورد اصلی اشاره کرد:

  1. استراحت‌های ذهنی کوتاه، به شما کمک می‌کند تا متمرکز بمانید و بتوانید کنترل افکارتان را به دست بگیرید.
  2. دسته‌بندی و پیگیری وظایف روزانه، خودآگاهی و بهره‌وری شما را بهبود می‌بخشد.

با استفاده از تجربه شخصی‌ام نیز، می‌توانم اثربخشی روش مطالعه پومودورو را تأیید کنم. بدون شک استفاده از این تکنیک، باعث بهبود عملکرد من شده بود. البته، من دوستان زیادی نیز داشتم که از این تکنیک استفاده کردند و عملکردشان زمین تا آسمان فرق کرد. تکنیک پومودورو برای درس خواندن به من کمک کرد تا بتوانم زمان را بسیار بهتر از پیش مدیریت کنم و در موفقیت من سهم بسزایی داشت.

پیشنهاد می‌کنم شما هم این روش را امتحان کنید و تاثیر فوق‌العاده آن در پیشرفتتان را ببینید. بعد از مدتی با استفاده از پنل تخمین رتبه نوتروفیل می‌توانید وضعیت خودتان را بسنجید و طبق آن بهتر برای نقاط ضعف و قوتتان برنامه‌ریزی کنید.

مزایا استفاده از روش درس خواندن پومودورو

روش درس خواندن پومودورو مزایای بسیاری دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1. انگیزه شما را تقویت می‌کند

انگیزه مفهومی است که اغلب به‌اشتباه درک می‌شود. شما معمولاً انگیزه را چیزی می‌بینید که باید قبل از شروع به انجام کاری داشته باشید؛ اما این‌طور نیست! درواقع انگیزه چیزی است که پس از تکمیل کوچک‌ترین بخش از کار خود به دست خواهید آورد و برای ادامه مسیرتان به آن نیاز دارید. زمانی که در تکنیک پومودورو یک تسک را در فواصل ۲۵ دقیقه‌ای انجام می‌دهید، این انگیزه برای شما تقویت می‌شود.

2. به افراد مبتلابه ADHD کمک می‌کند

یکی ضعف‌های اساسی افراد مبتلابه ADHD که سبب کاهش عملکرد این افراد می‌شود، نقص توجه یا به عبارتی مشکل در تمرکز کردن است. تکنیک پومودورو می‌تواند برای افراد ADHD بسیار مؤثر باشد؛ زیرا برنامه‌ریزی روزانه برای کارها، به کاهش حواس‌پرتی و بهبود تمرکز بهتر است.اگر می‌خواهید با تمام تکنیک‌هایی که به شما در افزایش تمرکزتان کمک می‌کند آشنا شوید، مقاله ما درباره تمرکز هنگام مطالعه را بخوانید.

3. از فرسودگی شما جلوگیری می‌کند

فرسودگی زمانی ایجاد می‌شود که شما خودتان را برای انجام کاری تحت‌فشار بگذارید و هیچ‌گونه استراحتی هم در این بین نداشته باشید. تکنیک پومودورو برای درس خواندن با استراحت‌های مکرر بین تایم‌های ۲۵ دقیقه‌ای، این مشکل را حل می‌کند. این استراحت‌ها شاید به‌ظاهر کوتاه و بی‌فایده باشند اما در طولانی‌مدت باعث آرامش بیشتر شما می‌شوند.

4. بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد

روش مطالعه پومودورو تسک‌های مطالعه و تست‌زنی شما را به فواصل کوتاه و قابل مدیریت تقسیم می‌کند. همین امر سبب حذف تعلل در شروع کارها و افزایش تمرکز شما می‌شود. درنتیجه در پایان روز، شما کارهای بیشتری را در زمان کوتاه‌تری انجام داده‌اید.

نرم‌افزارهایی برای تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو چیست و آیا نرم افزاری دارد؟

با توجه به محبوبیت روزافزون تکنیک پومودورو، اپلیکیشن‌های بسیاری بر همین اساس طراحی شده‌اند. در ادامه به معرفی ۱ برنامه و ۱ وبسایت معروف برای استفاده از روش مطالعه پومودورو خواهیم پرداخت.

1. سایت pomodor

سایت pomodor یک طراحی ساده و مینیمال دارد که باعث می‌شود گوشی موبایل خود را واقعاً کنار بگذارید. این سایت تقریباً مانند یک کرونومتر ساده است اما نیازهای شما برای انجام روش مطالعه پومودورو را برطرف می‌کند.

2. برنامه Forest

اگر تلفن همراهتان بیشترین منبع حواس‌پرتی شما است، برنامه Forest بهترین انتخاب برای شما است. این برنامه هم برای نسخه android و هم ios طراحی شده است.
هر زمان که می‌خواهید متمرکز بمانید، یک درخت بکارید. همان‌طور که کار می‌کنید و تایمر شمارش معکوس می‌کند، درخت روی صفحه گوشی جلوی شما رشد می‌کند. می‌توانید در این حین به صداهای آرامش‌بخش جنگل گوش دهید. اگر پیش از پایان تایم مطالعه برنامه را ترک کنید، درختتان پژمرده می‌شود و می‌میرد.
با استفاده از این برنامه می‌توانید بازه‌های زمانی مطالعه خود را تجزیه‌وتحلیل کنید و متوجه شوید در چه تایم‌هایی بیشترین بهره‌وری را دارید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تکنیک پومودورو برای درس خواندن پرداختیم که یکی بهترین‌ روش‌ها برای مدیریت زمان است. روش مطالعه پومودورو یکی از روش‌های ساده اما قدرتمند برای مدیریت زمان و افزایش تمرکز هنگام مطالعه است. این روش می‌تواند به شما کمک کند عمیق‌تر مطالب را یاد بگیرید و یادآوری آن‌ها برایتان ساده‌تر شود. با استفاده از تکنیک پومودورو می‌توانید از زمان خود، استفاده بهتری کنید و متعاقباً اضطرابتان کاهش یابد.
اگر باوجود خواندن این مقاله، بازهم سؤالاتی در ذهنتان بی‌پاسخ ماند و یا قصد آن را داشتید که بیشتر در رابطه با تکنیک‌های مطالعه کنکور و برنامه‌ریزی آشنا شوید؛ نوتروفیل یک راهنمای جامع برای همه کنکوری‌هاست، بزنید.

سؤالات متداول

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو یک روش مدیریت زمان است که به شما کمک می‌کند زمان خود را بهینه کنید و در هنگام کار یا مطالعه کارآمدتر باشید. هدف آن این است که شما را وادار به تمرکز در فواصل 25 دقیقه‌ای و سپس وقفه‌های 5 دقیقه‌ای کند.

روش مطالعه پومودورو چگونه انجام می‌شود؟

روش مطالعه پومودورو در چهار بازه زمانی ۲۵ دقیقه‌ای با فاصله ۵ الی ۱۰ دقیقه‌ای انجام می‌شود. بعد هر ۴ پومودورو، یک استراحت ۲۵ الی ۳۰ دقیقه‌ای خواهید داشت.

برای انجام تکنیک پومودورو، برنامه‌ای وجود دارد؟

بله. با توجه به محبوبیت روزافزون این تکنیک، برنامه‌ها و سایت‌های بسیاری برای آن طراحی شده‌اند. ازجمله این برنامه‌ها؛ برنامه Forest و وبسایت Pomodor است.

الیکا حاج علیان
الیکا حاج علیان
الیکا حاج علیان هستم دارای مدرک ارشد روانشناسی. جدای ازین که شغلم بخشیش به کنکور و مشاوره‌های روانشناسی دوران کنکور مربوطه، شیفته نوشتن و قلم به دست بودنم! سعی میکنم مطالب دست اول و ناب کنکور رو براتون آماده میکنم. 💚
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها