بودجه بندی تاریخ و جغرافیا کنکور؛ تسلط در کمترین زمان ممکن

بودجه بندی تاریخ و جغرافیا کنکور
مسیر مطالعه

تاریخ و جغرافیا از آن دروسی که کتاب‌های چندان قطوری ندارد. اما ماجرا از آنجایی شروع می‌شود که در کنکور سراسری، این سه کتاب در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و حجم بالایی پیدا می‌کنند. با این اوصاف، بنظر شما باید چطور این حجم عجیب و غریب از اطلاعات تاریخی و جغرافیایی را مطالعه کرد؟

سوالات تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی از سوال 101 تا 125 دفترچه دوم را شامل می‌شود. در کنکور سراسری شما باید مجموعا به 25 سوال تاریخ و جغرافیا در 20 دقیقه پاسخ دهید. از این 25 سوال، 13 سوال به تاریخ و 12 سوال به جغرافیا اختصاص پیدا می‌کند. در ادامه این 25 سوال را به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد.
دانستن بودجه بندی تاریخ و جغرافیا کنکور انسانی 1403، راهی است تا بتوانید حجم بالا مطالب را دقیق‌تر و با هدفمندی بیشتری بخوانید. بودجه‌بندی به شما می‌گوید کدام مطالب در کنکور سراسری، مهم‌تر و تست‌خیزتر هستند.

اهمیتِ نادیده گرفته شدن بودجه بندی تاریخ و جغرافیا کنکور

بعد از تغییرات گسترده کنکور 1402،درس تاریخ و جغرافیا هم از موج این تغییرات بی‌نصیب نماند. در سال‌های گذشته، اولین انتخاب کنکوری‌ها برای حذف یک کتاب درسی، تاریخ یا جغرافیا بود. اما با تغییر ضرایب این دروس به ضریب 5، ماجرا جور دیگری رقم خورد. ضریب تاریخ و جغرافیا با دروسی مانند عربی، فلسفه و یا جامعه‌شناسی یکسان شد.

تغییر بزرگ بعدی، مفهومی شدن سوالات تاریخ و جغرافیا در کنکور 402 بود که در نهایت باعث شد مطالعه این درس اهمیت بالاتری پیدا کند. با این اوصاف تا به الان باید متوجه شده باشید که این تاریخ و جغرافیا، دیگر تاریخ و جغرافیا گذشته نیست!

خب حالا سوال اینجاست که از کجا باید شروع و با شرایط جدید وفق پیدا کنیم؟ شما در ابتدا با بررسی بودجه بندی تاریخ و جغرافیا کنکور انسانی 1403 می‌توانید قسمت‌های مهم را بشناسید و به درستی زمان خود را صرف هر کدام از دروس کنید. پس از آن باید روش مطالعه صحیح را بیاموزید که ما در مقالات بعدی، مفصل به این مورد خواهیم پرداخت. اما اگر می‌خواهید هر چه زودتر مطالعه را شروع کنید و زمان را بیهوده نگذرانید، می‌توانید از مشاوره کنکور انسانی کمک بگیرید.

تعداد سوالات تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی

در ادامه این صفحه چندین جدول را به کمک مشاورین عزیزمان با تحلیل کنکور سال‌های اخیر تهیه کرده‌ایم که در آن تعداد سوالات بر اساس هر درس جای گرفته است.

(راستی؛ نظرت چیه حالا که الان داری وقت میذاری و بودجه بندی تاریخ و جغرافیا کنکور رو بررسی می‌کنی، بودجه‌بندی بقیه درس‌ها رو هم تو یه مقاله خیلی جامع به اسم بودجه بندی کنکور انسانی ببینی؟!)

بودجه بندی تاریخ کنکور انسانی؛ یک گام تا تسلط

همانطور که گفتیم تعداد سوالات تاریخ در کنکور انسانی 13 تاست که هر کدام، از کتاب‌های تاریخ دهم، یازدهم، دوازدهم و یا ترکیبی هستند. در ادامه به تفکیک، هر کدام از سوالات را بررسی خواهیم کرد.

 • تاریخ دهم
درسنام درستعداد سوال
درس 1تاریخ و تاریخ‌نگاری1
درس 2تاریخ؛ زمان و مکان1
درس 5 و 6هند و چین / یونان و روم1
درس 6یونان و روم1
 • تاریخ یازدهم
درسنام درستعداد سوال
درس 1منابع پژوهش در تاریخ اسلام1
درس 3اسلام در مکه1
درس 7جهان اسلام در خلافت عباسی1
درس 10 و 13ایران در ظهور غزنوی، سلجوقی و خوارزمشاهیان/ تحولات سیاسی و اقتصادی صفوی1
درس 15قرون وسطا1
 • تاریخ دوازدهم
درسنام درستعداد سوال
درس 2ایران و جهان در آستانه دوران معاصر1
درس 5نهضت مشروطه ایران1
درس 7ایران در دوره حکومت رضاشاه1
درس 10انقلاب اسلامی1

اگر این سوال برایتان پیش آمد که حالا بعد از بررسی بودجه‌بندی باید چه کاری انجام دهید، تنها کافیست که وارد پروسه خواندن تاریخ شوید. البته برای پا گذاشتن در این پروسه، نیاز به منابع فوق‌العاده‌ای دارید تا بتوانید مسیر را فوق‌العاده‌تر پیش ببرید. پیشنهاد می‌کنم قبل از انتخاب منابع، از صفحه منابع تاریخ کنکور انسانی غافل نشوید.

بودجه بندی و سوالات جغرافیا در کنکور انسانی

تعداد سوالات جغرافیا در کنکور انسانی 12 تاست که با توجه به زمانی که دارید؛ باید هر کدام را زیر یک دقیقه پاسخ دهید. توجه کنید که در بخش سوالات جغرافیا، حل مسائل را هم خواهید داشت؛ در نتیجه برنامه‌ریزی زمانی مناسبی را در نظر بگیرید.

 • جغرافیا ایران
درسنام درستعداد سوال
درس 4+درس 2 یازدهمناهمواری‌های ایران+ انسان و ناحیه1
درس 5آب و هوای ایران1
درس 6+ درس 5 دوازدهممنابع آب ایران+ ویژگی‌ها و انواع مخاطرات طبیعی1
درس 3 و 6موقعیت جغرافیایی ایران+ منابع آب ایران1
 • جغرافیا یازدهم
درسنام درستعداد سوال
درس 3نواحی آب و هوایی1
درس 4ناهمواری‌ها و اشکال زمین1
درس 7+ درس 3 دوازدهمنواحی اقتصادی+ویژگی‌ها و انواع حمل و نقل1
درس 11ژئوپلیتیک1
 • جغرافیا دوازدهم
درسنام درستعداد سوال
درس 2مدیریت شهر و روستا1
درس 3+ درس 10 یازدهمویژگی‌ها و انواع حمل و نقل+ کشور، یک ناحیه سیاسی1
درس 3ویژگی‌ها و انواع حمل و نقل1
درس 5ویژگی‌ها و انواع مخاطرات طبیعی1

همانطور که اشاره شد، بخش زیادی از سوالات جغرافیا در کنکور انسانی، مسائل آن است. متاسفانه کتاب درسی به خوبی این مسائل و راه‌حل‌های آن را پوشش نداده است. در نتیجه باید دنبال منبع مکملی برای کتاب درسی باشید تا بتوانید از پس این سوالات بر بیایید‌. آنالیز صفر تا صد بهترین منابع جغرافیا را می‌توانید در مقاله منابع جغرافیا کنکور انسانی پیدا کنید.

حذفیات تاریخ و جغرافیا؛ بیشتر بدانیم در کنکور می‌آید؟

هر ساله سازمان سنجش بعضی از قسمت‌های کتاب را به عنوان حذفیات اعلام می‌کند. از این موارد به هیچ عنوان در کنکور، سوال مطرح نمی‌شود.

حذفیات تاریخ

 • تمامی مطالب “بیشتر بدانیم” و “یک توضیح”
 • تمامی مطالب مندرج در جدول
 • تمامی مطالب مندرج در نمودارهای خط زمان، نقشه‌ها و تصاویر تاریخی و سایر نمودارها
 • متن و مطالب تمامی فعالیت‌ها به ویژه ” بررسی شواهد و مدارک”
 • تمامی مطالب مندرج در زیرنویس

حذفیات جغرافیا

 • جغرافیا دهم حذفیات ندارد.
 • مطالب “بیشتر بدانیم” ، “بیندیشیم” ، “برای مطالعه”
 • مطالب “توضیحات و زیر نویس‌ها” ، “نقشه‌ها و مدل‌ها”
 • آمار و ارقام مندرج در جدول‌ها و نمودارها
 • واژه‌نامه پیوست کتاب

سخن آخر با نوتروفیل و تمام!

در این مقاله، بودجه‌ بندی تاریخ و جغرافیا کنکور انسانی 1403 را به طور دقیق بررسی کردیم. البته به محض منتشر شدن کنکور تیر 1403، تمامی اطلاعات آپدیت خواهند شد. سعی کنید بودجه‌بندی هر درس را بررسی کنید تا راه روشن‌تری را در ادامه مسیر داشته باشید و به مرور سطح خود را افزایش دهید. ابزار تخمین رتبه می‌تواند راهنمای خوبی برای پیدا کردن بازه درصد برای قبولی در دانشگاه دلخواهتان باشد.

سوالات متداول

تاریخ و جغرافیا بعد تغییرات جدید سازمان سنجش، چند سوال دارد؟

شما در دفترچه دوم باید به 25 سوال تاریخ و جغرافیا پاسخ دهید.

از چه زمانی باید مطالعه تاریخ و جغرافیا را شروع کنم؟

در هر پایه‌ای که هستید، کتاب درسی را به دقت بخوانید. از تابستان سال دوازدهم با جدیت بیشتری مطالعه کنید.

دانستن بودجه بندی تاریخ و جغرافیا چه کمکی می‌کند؟

باعث می‌شود تا مباحث مهم هر کدام را بشناسید و برنامه‌ریزی هدفمندتری داشته باشید.

تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم تولید محتوا نوتروفیل
تیم محتوای نوتروفیل از چند مشاور با تجربه و با ذوق تشکیل شده، که علاوه بر مشاوره دادن به نوشتن نیز علاقه دارند. تیم محتوای نوتروفیل با ترکیب این دو عامل سعی میکند همیشه مقالات به روز و تخصصی کنکور رو برای شما منتشر کند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها