برنامه ریزی عید برای کنکوری ها

برنامه ریزی عید برای کنکوری ها
مسیر مطالعه

شاید با خودتان بگویید عید تعطیلات است و باید از فرصت استراحت استفاده کنیم؛ اما ما به شما می‌گوییم برنامه ریزی کنکوری برای عید را اصلاً دست‌کم نگیرید! چرا؟ عید نوروز فرصتی طلایی برای کنکوری‌ها است تا با برنامه‌ریزی دقیق و اصولی، گامی بلند در مسیر موفقیت بردارند. تعطیلات عید به شما این امکان را می‌دهد که بدون دغدغه مدرسه و پرسش‌های کلاسی، به‌طور متمرکزتری مطالعه کرده وخودتان را برای کنکور آماده کنید. همچنین به شما امکان این را می‌دهد که به کمک برنامه عید کنکور، مطالعات خودتان را با سرعت بیشتری جلو ببرید.

در این مقاله، به شما چگونگی برنامه ریزی عید برای کنکوری‌ ها را به شما خواهیم گفت تا بتوانید از این فرصت طلایی به بهترین نحو استفاده کنید.

اهمیت برنامه ریزی عید برای کنکوری ها

اهمیت برنامه ریزی کنکوری برای عید

هرگز نباید از اهمیت برنامه ریزی کنکوری عید غافل شوید. البته این موضوع رو هم در نظر بگیرید که این برنامه نباید لزوماً از روز اول عید شروع شود. شما داوطلبین باید پس از آخرین آزمون قلم‌چی (یعنی ۱۸ اسفند) برنامه عید خود را شروع شود.

1. دروسی را که تا کنون خوانده‌اید، مرور و جمع‌بندی کنید.

عید فرصتی عالی برای مرور و جمع‌بندی مطالب درسی است. با برنامه‌ریزی دقیق می‌توانید تمام دروسی که تا امروز خوانده‌اید را به‌طور کامل مرور کنید و مطالب را بازیابی کنید.


2. اگر از مبحثی عقب مانده‌اید، نگران نباشید!

اگر در طول سال تحصیلی در برخی از دروس عقب افتاده‌اید، یا فرصت نکرده‌اید که روی آن درس مسلط شوید، نگران نباشید! تعطیلات عید فرصتی مناسب برای جبران این عقب افتادگی‌ها و رسیدن به سطح مطلوب درسی است. کافی است برنامه عید کنکور خودتان را به بهترین نحو بنویسید. البته در این زمینه می‌توانید از مشاوره کنکور هم کمک بگیرید.


3. از رقبا پیشی بگیرید.

با برنامه‌ریزی درست می‌توانید در ایام عید پیشرفت چشمگیری در مطالعه خود داشته باشید و از رقبای خود حسابی پیشی بگیرید.


4. اعتماد به نفستان را تقویت کنید!

موفقیت در مطالعه در ایام عید می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را برای ادامه مسیر کنکور افزایش دهد.

برنامه ریزی کنکوری برای عید برای کدام دسته داوطلبین مناسب است؟

برنامه ریزی کنکوری برای عید برای تمام داوطلبین می‌تواند مناسب باشد، اما باید بدانید چگونه برنامه‌ریزی کنید. در این زمینه می‌توانید از مشاوره کنکور بهره ببرید و کمک یک مشاور متخصص را در این زمینه همراه خود داشته باشید. همراهی یک مشاور متخصص باعث می‌شود تا از زمانتان بیشترین بهره را ببرید و همچنین به شما کمک می‌کند تا اضطراب و استرس کمتری را تجربه کنید و این مسیر را با سلامت روانی بیشتری طی کنید. پیشنهاد می‌کنیم به صفحه مشاوره کنکور سر بزنید و با انواع خدمات مشاوره‌ای ما آشنا شوید.

چه جزو داوطلبینی باشید که از تابستان شروع به مطالعه کرده باشید، چه جزو آن دسته که دیرتر شروع کرده‌اند؛ برنامه ریزی کنکور عید می‌تواند برایتان مفید باشد. اگر از مشاوره کنکور کمک نمی‌گیرید، عیبی ندارد! شما باید اصول کلی برنامه ‌ریزی کنکور را بلد باشید تا بتوانید یک برنامه مفید برای خودتان تنظیم کنید. برای رسیدن به رتبه مطلوب در کنکور نه‌تنها نیاز به برنامه ریزی کنکور دارید، بلکه باید در تمام زمینه‌های زندگی‌تان آن را پیاده کنید.

روش برنامه ریزی کنکور در عید نوروز

در این قسمت می‌خواهیم نمونه برنامه ریزی عید برای کنکوری‌ ها را به شما توضیح دهیم. ما دو دسته داوطلب داریم: ۱. داوطلبانی که از تابستان شروع به مطالعه کرده‌اند ۲. داوطلبینی که از پاییز یا دیرتر شروع به مطالعه کرده‌اند.

اگر جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که از تابستان شروع به مطالعه کردید و تا حد زیادی منابع را پیش بردید، برنامه ریزی کنکور در عید می‌تواند سکوی پرش شما باشد. اصلاً آن را دست کم نگیرید! شما می‌توانید برای برنامه عید کنکور ابتدا دروس نیم‌سال اول پایه دوازدهم را جمع‌بندی و مرور کنید. سپس به سراغ جمع‌بندی و مرور دروس پایه یازدهم و دهم بروید.

اگر جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که دیرتر شروع به مطالعه کردید، نگران نباشید. شما باید دروسی که تا عید توانسته‌اید مطالعه کنید را مرور و جمع‌بندی کنید. بدین‌صورت مطالبی که خواندید برای شما کاملاً جا می‌افتد.

اگر می‌خواهید با انواع روش‌های برنامه ریزی آشنا شوید، مقاله ما درباره برنامه ریزی کنکور را بخوانید.

برنامه ریزی کنکوری برای عید ۱۴۰۳

برنامه ریزی کنکوری برای عید ۱۴۰۳

در این قسمت می‌خواهیم چند توصیه برای برنامه عید کنکور برای شما بنویسیم؛ پس با ما همراه باشید.

1. مرور آزمون‌های قبلی

اگر جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که در طول سال، آزمون شرکت می‌کردید؛ الان یک وقت طلایی برای مرور آزمون‌ها است؛ یعنی چی؟ قطعاً در هر آزمونی که داده‌اید، یکسری ایرادات داشته‌اید. در برنامه ریزی کنکوری برای عید می‌توانید مرور آزمون‌ها را در اولویت قرار دهید. اشتباهاتتان را پیدا کنید، نقاط ضعف خودتان را بشناسید و مجدد از خودتان آزمون بگیرید. خودتان را بسنجید که متوجه شوید با خود قبلی‌تان چقدر فرق کرده‌اید.


2. مرور و جمع‌بندی برای تثبیت مطالب

برنامه ریزی‌ عید برای کنکوری ها یک سکوی پرتاب واقعی به سمت کسب رتبه عالی در کنکور است. شما داوطلبین باید در برنامه عید خود، مرور و جمع‌بندی مطالبی که خواندید را بگنجانید تا مطالب در ذهن شما بازیابی شوند. در ادامه چند روش عالی برای مرور هم به شما خواهیم گفت؛ نگران نباشید.


3. زمان گذاشتن برای دروسی که تسلط کافی ندارید

شاید روی برخی دروس یا برخی مباحث تسلط کافی نداشته باشید یا حتی تا به امروز تایم زیادی برای آن نگذاشته باشید. عید فرصت بسیار مناسبی برای جبران این عقب افتادگی است. در برنامه عید کنکور، باید جایی برای مباحثی که تسلط کافی روی آن‌ها ندارید، باز کنید.

اگر تا امروز هم، زمان زیادی برای درس خواندن نگذاشته‌اید، ناامید نشوید. شاید از این جمله تعجب کنید، اما شما هنوز هم شانس قبولی در دانشگاه‌های خوب را دارید! باید برای ۴ ماه باقی‌مانده خود یک استراتژی مناسب داشته باشید تا بتوانید بیشترین بازدهی را داشته باشید. در حقیقت این ۴ ماه برای شما خیلی مهم است و بدون استراتژی نمی‌توانید جلو بروید. برای اینکه بتوانید استراتژی‌های مناسب خودتان را بشناسید، می‌توانید مقاله برنامه ۴ ماهه کنکور را بخوانید.

روش‌هایی برای مرور دروس در عید

روش برنامه ریزی کنکور در عید نوروز

بهترین روش برای مرور دروس در برنامه ریزی کنکوری عید، استفاده از خلاصه‌نویسی‌هایی است که خودتان در حین مطالعه تهیه کردید. اگر در حین مطالعه دروس، خلاصه‌نویسی نکرده‌اید، نگران نباشید. در ادامه سه روش جایگزین را برای مرور دروس به شما خواهیم گفت.

سراغ تست‌های مارک‌دار بروید

قطعاً در طول سال، زمانی که در حال تست‌زنی بودید؛ در حل برخی تست‌ها مشکل داشتید و آن‌ها را مارک‌دار کردید. الان وقت برگشتن به سراغ تست‌های مارک‌دار است تا دوباره آن‌ها را مرور کنید و نقطه‌ضعفتان را تبدیل به نقطه قوتتان کنید.


استفاده از درس‌نامه‌ها

محال است کنکوری باشید و با کتاب‌های کمک‌درسی و درس‌نامه‌های آن آشنا نباشید. یکی از بهترین روش مطالعه برای کنکور در عید نوروز ۱۴۰۳ و مرور مطالب، استفاده از درس‌نامه‌ها است. اگر بهترین منابع کمک‌درسی رشته خودتان را بشناسید، می‌توانید از درس‌نامه‌های آن‌ها برای مرور مطالب استفاده کنید.


مرور آزمون‌هایی که قبلاً داده‌اید

با مرور آزمون‌‌هایی که قبلاً داده‌اید، هم می‌توانید نقاط ضعفتان را بشناسید؛ هم می‌توانید مطالبی که قبلاً خواندید را مرور کنید. همچنین می‌توانید مجدد همان آزمون‌ها را از خودتان بگیرید تا خودتان را محک بزنید.

اگر علاقه‌مند بودید که بعد از انجام آزمون‌ها، بدانید با درصدهایی که دارید حدوداً چه رتبه‌ای در کنکور کسب می‌کنید و کجا قبول می‌شوید؛ می‌توانید با مراجعه به لینک تخمین رتبه وضعیت خودتان را ببینید.

حدود ۳ سال قبل که خودم داوطلب کنکور سراسری بودم، همیشه به این موضوع فکر می‌کردم که چرا باید در عید درس بخوانم؟ عید زمان استراحت و تفریح است! اما زمانی که با مشاور کنکور خودم در این زمینه صحبت کردم؛ به من این بینش را داد که چقدر برنامه ریزی کنکوری در عید می‌تواند من را از رقبایم جلو بیندازد. من عید را به کمک مشاورم و توصیه‌های سایت‌های کنکوری، برنامه‌ریزی کردم. حدود ۴ ماه بعد نتیجه آن را در کنکور خودم دیدم و شگفت‌زده شدم؛ چون دقیقا همان بازه زمانی عید من را از تمام رقبایم در مدرسه جلو انداخت و باعث شد بهترین رتبه مدرسه را من کسب کنم.

نوتروفیل؛ همراه نوروزی شما

همیشه عید برای دانش‌آموزان کنکوری یک فرصت بسیار مهم و چالش‌برانگیز است. به‌منظور استفاده بهینه از این دوره و همچنین استراحت کافی، برنامه‌ریزی عید برای دانش‌آموزان کنکوری اهمیت بسیار زیادی دارد. با استفاده از نکات و برنامه پیشنهادی گفته‌شده در این مقاله می‌توانید برای خود برنامه‌ریزی کنید و از این فرصت طلایی به بهترین نحو استفاده کنید.

اگر در طول برنامه ریزی کنکوری برای عید به مشکل خوردید یا نیاز به منابع بیشتر برای راهنمایی داشتید، یادتان باشد که نوتروفیل اینجا در کنار شما داوطلبین کنکور است؛ ما می‌خواهیم مسیر کسب رتبه خوب در کنکور سراسری را برایتان هموارتر کنیم.

سوالات متداول

برنامه ریزی عید برای کنکوری ها چقدر می‌تواند مفید باشد؟

برنامه ریزی کنکوری برای عید می‌تواند یک سکوی پرتاب برای شما داوطلبین کنکور باشد و شما را از رقبایتان حسابی پیش بیندازد.

برنامه عید کنکور، برای کدام دسته از داوطلبین می‌تواند مفید باشد؟

برای تمام داوطلبین! چه آن دسته از داوطلبینی که از تابستان شروع به مطالعه کرده‌اند؛ چه آن دسته از داوطلبینی که از پاییز یا دیرتر شروع به درس خواندن برای کنکور کرده‌اند.

از چه روش‌هایی برای برنامه ریزی کنکوری در عید استفاده کنیم؟

برای برنامه ریزی کنکوری عید ۱۴۰۳ می‌توانید آزمون‌هایی که پیش‌تر داده‌اید و مطالبی که تا عید خوانده‌اید را مرور کنید. همچنین روی دروسی که تسلط کافی ندارید، زمان بیشتری بگذارید.

الیکا حاج علیان
الیکا حاج علیان
الیکا حاج علیان هستم دارای مدرک ارشد روانشناسی. جدای ازین که شغلم بخشیش به کنکور و مشاوره‌های روانشناسی دوران کنکور مربوطه، شیفته نوشتن و قلم به دست بودنم! سعی میکنم مطالب دست اول و ناب کنکور رو براتون آماده میکنم. 💚
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها